Oszustwa wielkie i małe, czyli złe skłonności ludzkiej natury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oszustwa wielkie i małe, czyli złe skłonności ludzkiej natury
Typowy oszust, niestety, nie rzuca się aż tak w oczyFoto: shutterstock/FGC

Oszuści z naprawdę wielkim tupetem stają się czasem gwiazdami kultury masowej. Ci działający na mniejszą skalę na co dzień są wśród nas. Jak się przed nimi bronić?

Na miano jednego z największych oszustów wszech czasów zasłużył z pewnością Bernard Madoff. Ten amerykański finansista stworzył piramidę finansową, w którą udało mu się zaangażować pieniądze kilkunastu tysięcy osób. Były wśród gwiazdy show biznesu, takie jak Steven Spielberg, John Malkovich czy Leonard Cohen. Łącznie zdefraudował ponad 50 miliardów dolarów.

W 2009 roku odbył się proces, w wyniku którego Madoff został skazany na karę 150 lat więzienia.  – On przed sądem okazywał skruchę, natomiast jak już trafił do więzienia, to w jego różnych wypowiedziach z tą skruchą było bardzo różnie – mówił w Trójce amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski. Oszust zmarł niecałe dwa lata temu w więzieniu, w wieku 82 lat.


Posłuchaj

5:23
Jan Pachlowski o największych oszustach Ameryki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

Co sprawia, że ludzie stają się oszustami? Zdaniem psycholog Aleksandry Plewki, decydują o tym indywidualne predyspozycje i motywacje. Dla kogoś może to być potrzeba manipulowania innymi ludźmi, a dla kogo innego chęć uniknięcia konsekwencji jakiegoś czynu. Zdarza się też, że jest to sposób na życie dostarczający odpowiednio wysokiej porcji adrenaliny.

W internecie i literaturze znaleźć można wiele wskazówek, jak rozpoznać oszusta. Zdradzić go może na przykład nienaturalna mowa ciała, ale też treść wypowiedzi. – Są to osoby, które nie mówią o sobie, tylko o nas. Są wyjątkowo krytyczne, tak żebyśmy całą uwagę skupili na sobie i byli nieuważni na to, co w rzeczywistości się do nas mówi – tłumaczyła Aleksandra Plewka.

Istnieje niebezpieczeństwo, że po pewnym czasie oszukiwanie może stać się odruchowym sposobem rozwiązywania jakichkolwiek trudności życiowych. Takiego nawyku trudno się pozbyć. – Dużo energii musimy włożyć w to, żeby na każdym kroku przypominać sobie, że nie możemy stosować pewnych sztuczek – mówiła gość audycji "Pora na Trójkę".


Posłuchaj

9:00
Aleksandra Plewka o mechanizmach oszukiwania (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Karol GnatRadosław Nałęcz
Goście: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA), Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 27.03.2023
Godzina emisji: 6.49, 7.12

kc

 


Polecane