Poznaj starych konsoli niezwykłą moc i czar!
2023-04-14, 16:04 | aktualizacja 2023-04-14, 16:04
Stare gry i konsole z lat 70., 80. i 90. przeżywają drugą młodość. Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier co miesiąc organizuje weekendowe retrogamingowe spotkania pasjonatów i kolekcjonerów z całej Polski. Można tam znaleźć np. bogactwo przeróżnych odmian Atari, ZX Spectrum, Commodore i innych urządzeń wzbudzających dreszcze rozkoszy u 40- i 50-latków tęskniących do zabawek z przeszłości.
- Pierwsze gry konsolowe pojawiły się już na przełomie lat 60. i 70., jednak ich popularność zaczęła się w połowie lat 70. I wkrótce dotarła także do Polski
- Najstarsze eksponaty w Warszawskim Muzeum Komputerów i Gier pochodzą z lat 70. XX w. Na większości prezentowanych tam konsol nadal można grać
Na początku był "Pong"
– Jak tylko zaczęła być możliwa miniaturyzacja systemu do tego stopnia, aby automat zmieścić pod telewizorem, to ludzie zaczęli chcieć grać w domu. To było coś innowacyjnego, że w latach 70. Można było wpływać na to, co się dzieje na ekranach telewizora. Wtedy to był ewenement i rzecz, która przykuwała uwagę… – opowiada o początkach swojej pasji i fascynacji starymi grami i konsolami do gier Mariusz Murawski z Warszawskiego Muzeum Komputerów i Gier. – Pierwszą grą były paletki po dwóch stronach ekranu, którymi można było odbijać piłeczkę, czyli nieśmiertelny "Pong". Oczywiście jest w naszym muzeum. I to w polskiej wersji Ameproda. Mamy też inne eksponaty pozwalające grać w wiele wariacji odbijania tej piłeczki, która wtedy była, o ironio, kwadratem. Nie starczyło mocy obliczeniowej na tak wysublimowane kształty jak koło – tłumaczy z uśmiechem.
– Mamy olbrzymi sentyment do sprzętu z lat 80. i 90. Nie można też zapomnieć o kultowych konsolach firm Sega i Nintendo: w Polsce dominował raczej Pegasus niż Nintendo Entertainment System, ale nasi rodacy na pewno znają takie gry jak "Super Mario" czy "Contra" – dodaje.
Zbyt nowoczesna konsola Unitry
– Najstarsze nasze eksponaty pochodzą z połowy lat 70. XX w. To m.in. "Pong" firmy Unitra – niespotykane urządzenie, jedno z pierwszych tego typu w całym bloku wschodnim. Niestety się nie przyjął, gdyż był zbyt innowacyjny jak na swoje czasy – wyjaśnia rozmówca Piotr Firana. – Można u nas zobaczyć całe, szerokie spektrum tego, z czym się wiąże kultura komputerowa. Oprócz sprzętu z którego można korzystać, mamy też czytelnię i bibliotekę. Są w niej m.in. stare instrukcje obsługi, ale przede wsyzstkim stara prasa dla graczy: Top Secret, Secret Service, Bajtek, Neo, Neo Plus… – zachęca.
Przeczytaj także
- Gry komputerowe: od produkcji chałupniczej do dochodowego przemysłu
- Stare konsole mają moc!
- Gry RPG: fantastyczna zabawa w wymyślonym świecie
Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier! [100% RETRO]/YouTube Maniak Gaming
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Mariusz Murawski (Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier)
Data emisji: 14.04.2023
Godziny emisji: 11.25
pr