Stare konsole mają moc!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stare konsole mają moc!
Retro gra na konsolęFoto: robuart/shutterstock

Konsole i gry, które w latach 80. i 90. ubiegłego wieku były obiektem pożądania, znowu wracają do łask. Graczy rozczula 8- i 16-bitowa grafika i melodia, ale nie tylko...


shutterstock gaming 1200.jpg
Remaster i remake. Kultowe tytuły w nowych wersjach

Nintendo, Sega, Atari, Amiga, PlayStation, Pegasus – te nazwy budzą dreszcze rozkoszy i pożądania w 30- i 40-latkach. Przypominają sobie szczęśliwe lata dzieciństwa spędzone przy pierwszych grach. Dzisiaj znowu do nich wracają.


Posłuchaj

3:34
IV Warszawska Giełda Retrogamingowa (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Mody wracają mniej więcej co ćwierć wieku. Osoby, które miały kilka lat i grały na Pegasusach lub pierwszych PlayStation nie mogły sobie na wiele pozwolić. A teraz mogą nadrobić zaległości w swoich marzeniach. Sentyment jest bardzo dużą siłą napędową – tłumaczy Mariusz Murawski, organizator IV Warszawskiej Giełdy Retrogamingowej, youtuber prowadzący kanał Retrowizja. 

Warszawska Giełda Retrogamingowa/YouTube Retrowizja


– Jak byłem dzieckiem, wymarzyłem sobie, że zbiorę wszystkie konsole. I powolutku do tego dążę. W domu mamy już ponad 30 konsol i podobną liczbę telewizorów – mówi jeden z odwiedzających. – Cieszę się, że żona nie chce mnie jeszcze wyrzucić – dodaje ze śmiechem.


Posłuchaj

2:48
IV Warszawska Giełda Retrogamingowa (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nowe gry są zbyt doskonałe, nie dają tyle frajdy, co kiedyś, nie ma tej wyobraźni. Nie ma też multiplayera, że można się np. spotkać z kolegami, pograć we czterech. Teraz wszystko jest online, wszyscy siedzimy zamknięci w domu – tłumaczy inny.

"Kumple od czternastego numeru". Pierwsze Nintendo 64 i początek kolekcjonerstwa/YouTube Retrowizja

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę, Trójka do trzeciej
Prowadzą: Łukasz Ciechański, Małgorzata Łukowska, Piotr Łodej
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji: 16.11.2020
Godziny emisji: 7.19, 13.37

pr

Polecane