Gry RPG: fantastyczna zabawa w wymyślonym świecie
2023-03-04, 13:03 | aktualizacja 2023-03-04, 13:03
Na początku swego istnienia gry RPG przez niektórych, szczególnie w USA, uważane były za "szatańskie zabawy". Dzisiaj gry fabularne (bo tak brzmi polska nazwa) mają sporą, stale powiększającą się, grupę wielbicieli.
- Gry RPG są grami opartymi na narracji, a gracze wcielają się w wymyślone postacie
- W grach RPG szczególnie ważny jest mistrz gry, który panuje nad całością gry: jest jej głównym scenarzystą i od niego zależy ostateczny kształt i atrakcyjność rozgrywki
Mistrz gry wie prawie wszystko
Gry fabularne, zwane też erpegami (od angielskiego RPG – role-playing game) są grami opartymi na narracji, w której gracze wcielają się w role wymyślonych postaci. Celem jest rozegranie gry wg scenariusza, którego autorem jest mistrz gry (MG). – Mistrz gry zajmuje się prowadzeniem sesji gry fabularnej począwszy od przygotowania, często też nie tylko scenariusza, ale też postaci dla graczy, jeśli tego sesja wymaga – potwierdza zawodowy mistrz gry Adrian Lewandowski. – Mistrz gry prowadzi sesję, dba o bezpieczną i przyjemną atmosferę przy stole, odgrywa postaci niezależne, drugoplanowe – opowiada.
Gra wyobraźni
– Sesja RPG jest sytuacja społeczną: spotykają się osoby przy stole i razem coś opowiadają. Wszystko dzieje się w wyobraźni, na podstawie opisu, który powiedział mistrz gry i deklaracji, które powiedzieli gracze. I trzeba się na tym skupić, skoncentrować, żeby można było sobie ten wirtualny, chwilowo stworzony przy stole, świat – tłumaczy Trójkowy gość. – Często rola stworzenia lokacji gry, opisania, podania graczom w przystępnej formie, tak, aby wszyscy zaangażowali się w świat gry, przypada mistrzowi gry. Czasem na życzenie graczy, odpowiada za tworzenie postaci, ale też coraz częściej graczy zachęca się, aby sami coś kreatywnie wrzucali. A rolą mistrza gry jest dostosowywanie się do tego – wskazuje.
Jak się to skończy?
Sesje RPG łączą świat realny ze światem wirtualny. – Mamy tu elementy świata realnego, bo wszyscy umawiają się na konkretną godzinę, spotykają się przy stole, biorą te postaci – wyjaśnia MG Adrian. Jednak później zaczyna się inny świat, świat zbudowany przez mistrza gry. To on nad nim panuje, ustala reguły. I gracze do niego wkraczają. – Jedną z najciekawszych elementów sesji RPG jest to, że nie wiadomo do końca, jak się ona skończy. A każdy swoją rolę, swoją postać odgrywa bez skryptu, tak, jak mu się podoba – zapewnia.
– Odgrywając postać w świecie gry RPG, mamy podobne wrażenie, jak interakcja między postaciami na scenie, mamy elementy psychodramy. I jeżeli wchodzą emocje, nie wszyscy mają ochotę to odgrywać. A pamiętajmy, że to ma być przede wszystkim dobra zabawa – dodaje.
Przeczytaj także
- Super Bowl – warta miliardy dolarów mieszanka sportu, rozrywki i... jedzenia
- Planszówki i gry karciane. Analogowe sposoby spędzania wolnego czasu
- Rozrywka, ale też intelektualna przyjemność. Nowe oblicze cyrku
Posłuchaj
Posłuchaj
***
Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan, Raf Uzar
Gość: Adrian Lewandowski (zawodowy mistrz gry RPG)
Data emisji: 4.03.2023
Godziny emisji: 7.17, 7.25
pr/kul