Radość we wspólnocie. Jak świętować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radość we wspólnocie. Jak świętować?
Śmiergust w Wilamowicach, 10 kwietnia 2023 roku. Śmiergust to charakterystyczna dla Wilamowic tradycja polewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny panien na wydaniu przez przebranych w obrzędowe stroje "Śmierguśników"Foto: PAP/Zbigniew Meissner

– Kiedyś drugi dzień Świąt świętowało się razem w społeczności. Pierwszy był przypisany do rodziny, a w drugim chodziło o to, żeby się spotkać, pobawić, świętować wiosnę i zmartwychwstanie Chrystusa dla osób wierzących – opowiada Małgorzata Jaszczołt z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Opowiadając o zwyczajach związanych z wielkanocnym śmigusem-dyngusem Małgorzata Jaszczołt przyznaje, że mają one swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich, początkowo były to dwa zwyczaje, które z czasem zlały się w jedno.  – Śmiganie nie zawsze było mokre, mogło być też suche lub zielone. Chodziło tutaj o smaganie witkami. Miało to kontekst matrymonialny, ale chodziło też o przekazanie osobie smaganej witkami czy palemkami siły życiodajnej – opowiada gość Trójki. 

Życiodajne znaczenie wody

Śmigus mokry w sposób oczywisty związany był z wodą, która z kolei jest symbolem życia. – Jest też także w kościele święcenie pokarmów, co ma oczywiście inne, duchowe znaczenie. Woda obmywa z grzechów – wylicza rozmówczyni Piotra Firana. 

Przeczytaj także:


Posłuchaj

8:28
Wielkanocne zwyczaje miasta i wsi: dawniej i dziś (Zapraszamy na Święta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dawniej polewanie dziewcząt wodą w Poniedziałek Wielkanocny świadczyło o ich powodzeniu. Jak zwraca uwagę gość Trójki w kolejny dzień, czyli we wtorek dziewczęta mogły "zadość uczynić" chłopcom, polewając ich kolejnego dnia. 

Ludowe dyngusowanie - Lubuski zespół Pieśni i Tańca/Rafał Bociek

***

Audycja: Zapraszamy na Święta 
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Małgorzata Jaszczołt (Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi)
Data emisji: 10.04.2023
Godziny emisji: 10.29

gs/kd

Polecane