Telewizor w stanie czuwania – "cichy zabójca" w salonie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Telewizor w stanie czuwania – "cichy zabójca" w salonie?
Wyłączony telewizor może być sprawcą akustycznego dyskomfortu, szczególnie u dzieciFoto: Shutterstock/lavisionarts

Każdy chyba zna uczucie przytłoczenia lawiną dźwięków płynących z telewizora – szczególnie, gdy nadawane są w nim akurat reklamy. Mało kto wie jednak o tym, że na nasze uszy oddziałuje również odbiornik telewizyjny pozostający w trybie czuwania.

  • Telewizor na tzw. stand-by'u generuje niesłyszalne częstotliwości, które mogą mieć zły wpływ na nasze samopoczucie.
  • Aby uchronić się przed działaniem takiego odbiornika, najlepiej całkiem odłączyć go o prądu.
  • "Przyjaciel Dźwięk" to nowa, wakacyjna pozycja w ramówce Trójki, autorstwa Michała Margańskiego.

O tym, że nadmiar dźwięków może być bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, wiadomo nie od dziś. Głośną muzyką torturowani bywają więźniowie, a wojsko pracuje nad bronią soniczną, mającą za zadanie unieszkodliwiać oddziały przeciwnika.

"Cichy zabójca" w salonie

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że taki "cichy zabójca" dźwiękowy może się czaić w naszym salonie. Mowa o odbiorniku telewizyjnym w stanie czuwania. Zastosowane do jego budowy komponenty mogą emitować dźwięki o bardzo wysokich częstotliwościach, tzw. ultradźwięki. Są one niesłyszalne dla większości ludzi – ok. 25. roku życia nasze uszy przestają je wychwytywać.

– Młodsi ludzie mogą jednak usłyszeć, że taki telewizor piszczy bardzo wysokim dźwiękiem wydawanym przez jeden z tych elektronicznych komponentów – mówi popularyzator nauki Cezary Schmidt.

Aby uchronić się przez potencjalnym złym wpływem telewizorów na nasze zdrowie, najlepiej całkiem wyłączać je z prądu, szczególnie na noc, jeśli znajdują się w naszej sypialni. Przy okazji zaoszczędzimy kilka złotych na rachunkach za coraz droższy prąd.

Ig Nobel za ultradźwięki

Ultradźwięki jako sposób pozbywania się z bliskiego otoczenia uciążliwych dzieci wykorzystano ok. 20 lat temu w specjalnym urządzeniu. Jego konstruktorzy zostali za swoje dzieło uhonorowani pokojowym Ig Noblem, czyli humorystycznym odpowiednikiem Nagrody Nobla, przyznawanym za ekscentryczne pomysły lub wynalazki z różnych dziedzin.


Posłuchaj

4:02
Telewizor w stanie czuwania – "cichy zabójca" w salonie? (Przyjaciel Dźwięk/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Przyjaciel Dźwięk" to nowa, wakacyjna pozycja w ramówce Trójki. Jej autor Michał Margański opowiada o relacji człowieka z jego akustycznym otoczeniem; korzystając m.in. z doświadczeń akcji społecznej "Nie trać słuchu" oraz cyklu "Nauka słuchania", podpowiada jak najlepiej wykorzystać zmysł słuchu, wspomina także o korzyściach płynących z komunikowania się dźwiękiem.

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Przyjaciel Dźwięk
Prowadzi: Michał Margański
Data emisji: 2.07.2024
Godzina emisji: 10.31

kc/kormp


Polecane