Dom Józefa Piłsudskiego znów otwarty. "Milusin" czeka na zwiedzających

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dom Józefa Piłsudskiego znów otwarty. "Milusin" czeka na zwiedzających
Wnętrza dworku, przywrócone do przedwojennego wyglądu dzięki zachowanym oraz odnalezionym elementom dawnego wyposażenia, posłużą odtworzeniu codzienności domu rodzinnego PiłsudskichFoto: PAP/Mateusz Marek

– Przez trzy lata mieszkali tam stale. Później, po przeprowadzce do Belwederu, "Milusin" był takim miejscem, gdzie przyjeżdżali, żeby odpocząć w dni wolne od pracy, a dziewczynki w dni wolne od szkoły – mówi Małgorzata Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego.


NAC Józef Piłsudski powitanie na dworcu 1200.jpg
Przyjazd Józefa Piłsudskiego. Zaskakująca prawda o fotografii, którą znają wszyscy

Po remoncie otwarto dworek "Milusin" w Sulejówku, czyli rodzinny dom Piłsudskich. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w przeddzień dnia niepodległości, czyli wczoraj, został oficjalnie oddany po remoncie. Od dzisiaj zapraszamy zwiedzających. Mamy nadzieję, że będą mogli państwo poczuć atmosferę domu, w którym, a w latach 1923-1926 mieszkali Aleksandra i Józef Piłsudscy ze swoimi córkami Wandą i Jadwigą – zaznaczyła. 


Posłuchaj

8:26
Nie tylko dom, ale i ogród. Dlaczego warto wybrać się dworku "Milusin"? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jaką historię ma "Milusin"? – 100 lat temu pani Aleksandra, wtedy jeszcze Szczerbińska, kupiła w Sulejówku działki. Stał tam drewniany dom, ale on nie nadawał się do całorocznego zamieszkania. W 1922 roku został powołany Komitet Daru Żołnierza, a jego członkowie postanowili zebrać wśród byłych podkomendnych Marszałka pieniądze na zakup nowego domu dla Józefa Piłsudskiego i jego rodziny. Domu nie udało się kupić, w związku z tym postanowiono, że na działkach zostanie wybudowany dworek, w którym rodzina będzie mogła zamieszkać – mówiła, przybliżając historię "Milusina", rozmówczyni Katarzyny Cygler.


PAP/Mateusz Marek PAP/Mateusz Marek

Kazimierz Kulewicz, znany wówczas warszawski architekt, zaprojektował budynek w stylu narodowym, nawiązującym do tradycji dworu polskiego. – W 1923 roku rodzina wprowadziła się tam. Przez 3 lata mieszkali tam stale, a później, po przeprowadzce do Belwederu, dworek stał się takim miejscem, do którego przyjeżdżali, żeby odpocząć w dni wolne od pracy, a dziewczynki w dni wolne od szkoły – dodał gość "Trójki przed południem". 

Więcej znajdziesz w serwisie Piłsudski.polskieradio.pl>>>

„Milusin” – dom rodzinny Józefa Piłsudskiego/Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Zwiedzający mogą zobaczyć bibliotekę i gabinet Marszałka, a także salonik, całkowicie wyposażone w szczęśliwie zachowane oryginalne sprzęty i obrazy. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Małgorzata Basaj (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)
Data emisji: 11.11.2021
Godzina emisji: 11.18

gs

Polecane