Trwają testy Peruna: jeszcze w tym roku polska rakieta poleci w kosmos!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trwają testy Peruna: jeszcze w tym roku polska rakieta poleci w kosmos!
Rakieta PERUN przed startem na poligonie w Ustce Foto: mat. prasowe

Polska rozpoczyna podbój przestrzeni pozaziemskiej! Na poligonie w Ustce zakończyły się testy statyczne rakiety suborbitalnej Perun. Już w kwietniu mają się odbyć próbne starty i loty na wysokość 50 km, a jeśli wszystko dobrze pójdzie, jesienią ma ona polecieć w kosmos, a przynajmniej osiągnąć jego granice!

  • Perun ma być rakietą suborbitalną: oznacza to, że nie będzie wchodzić na orbitę okołoziemską, ale po osiągnięciu wysokości ok. 150 km ma powrócić na Ziemię. Dzięki spadochronom rakieta jest w pełni odzyskiwalna i zdolna do wielokrotnego użytku
  • Perun wygląda jak ogromna, długa igła: ma 11,5 m wysokości, 0,45 metra średnicy i waży niespełna tonę. Będzie mógł wynosić ładunki do 50 kg

Komercyjna kosmiczna ciężarówka

– W przyszłości Perun ma służyć jako komercyjne latające laboratorium. Mówiąc obrazowo, jest to swoista ciężarówka, która jednak nie jeździ po Ziemi z punktu A do punktu B, tylko podróżuje sobie z Ziemi w kosmos i z powrotem na Ziemię – tłumaczy Adam Matusiewicz, kierownik działu rakiet badawczych w firmie SpaceForest. – Czym zainteresowani są potencjalni klienci? Przede wszystkim mikrograwitacją. W takim locie, jeżeli wyłączymy silnik, żadne siły nie działają na taki układ. A w stanie nieważkości można prowadzić bardzo dużo ciekawych badań – wskazuje.

– Chociaż Perun jest o wiele mniejszy od rakiet orbitalnych, charakteryzuje się zaawansowaną technologią. Chociażby struktura kompozytowa rakiet jest pewną nowością w porównaniu do rakiet metalowych, elektronika, która stosujemy, jest naszym autorskim pomysłem. Samo wektorowanie ciągu w hybrydowym silniku rakietowym jest pewnym novum, otrzymaliśmy patent na konstrukcję komory silnika – wylicza dyrektor Marcin Sarnowski. – Więc chociaż mamy mniejszy zasięg od europejskich rakiet, które tak naprawdę latają od dziesięcioleci, to technologicznie jesteśmy na dość zaawansowanym poziomie – zapewnia.

Pierwszy był Meteor-2K?

Umowna granica kosmosu jest tzw. linia Kármána na wysokości 100 km nad Ziemią. Perun będzie mógł wynosić obiekty o wadze do 50 kg na wysokość do 150 km. Co ciekawe, jeżeli wszystko się powiedzie, Perun nie będzie prawdopodobnie pierwszą polską rakietą, która przekroczy granice kosmosu. Eksperci uważają, że polska rakieta Meteor-2K dokonała tego już w 1970 roku. Dziś nie jesteśmy jednak w stanie w pełni tego potwierdzić.

– Chciałbym powiedzieć "Wracamy w kosmos, szkoda, że ta przerwa była taka duża", ale wygląda na to, że ewidentnie była to przerwa natury politycznej – mówi Adam Matusiewicz. – Jeśli Meteor-2K był w kosmosie, a wszystkie dane, które posiadamy, wskazują, że przekraczał linię Kármána, to oznacza, że Polska była piątym krajem na świecie, który umieścił obiekt kosmosie. A to był znaczący sukces – ocenia.

Przeczytaj także


PERUN demonstrator - test #1 - Drawsko Pomorskie 25.01.2020/YouTube SpaceForest


Posłuchaj

3:53
Polska rakieta Perun jeszcze w tym roku poleci w kosmos? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 21.03.2023
Godzina emisji: 11.48

pr

Polecane