Tu spotkasz ducha Czarnej Księżniczki. Jakie tajemnice skrywają Szamotuły?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tu spotkasz ducha Czarnej Księżniczki. Jakie tajemnice skrywają Szamotuły?
Halszka spędziła lata zamknięta w szamotulskiej wieżyFoto: Shutterstock/gkordus

Szamotuły położone są nad rzeką Sama w województwie wielkopolskim. Posiadają długą, bo aż sięgającą XI wieku historię. Najstarszym i z pewnością najbardziej znanym zabytkiem jest dawna wieża mieszkalna zwana Basztą Halszki, czy jak mówią inny Czarnej Księżniczki.  Wiąże się z tym miejscem niezwykła, choć smutna opowieść. 

Historia, do której nawiązują liczne legendy, wydarzyła się w XVI wieku i dotyczy Elżbiety Katarzyny Ostrogskiej. – Od urodzenia była ona bajecznie bogata, a gdy dorosła także bardzo piękna. Dziewczyna nie mogła opędzić się od adoratorów, którzy niemalże mordowali się jeden pod drugim. W końcu król Zygmunt August zakończył te wszystkie spory i obiecał ją Łukaszowi III Górce, właścicielowi Szamotuł – opowiadał Marek Gaworski. 

Niespokojny duch Czarnej Księżniczki

Na królewskim dworze zatrzymała ją jednak królowa Bona. Matka dziewczyny wykradła ją niebawem i razem uciekły do klasztoru we Lwowie. – Kiedy oddział Górki odbił z klasztoru dziewczynę, okazało się, że ta poślubiła kniazia Dymitra Sanguszkę. Król nie zaakceptował tego związku i polecił ją zawieść do Szamotuł. Elżbieta została zamknięta w wieży, gdzie spędziła swoje życie do śmierci Łukasza Górki w 1573 roku. Potem opuściła zamek i zamieszkała w rodzinnym majątku w Dubnie na Wołyniu – dodaje rozmówca Marty Piaseckiej.  

Przeczytaj także:

Według legend to właśnie jej ducha możemy spotkać m.in. w wieży mieszkalnej. Podobno jej duch błąka się także po zamkowym terenie, a także przechadza się podziemnym tunelem prowadzącym z baszty do kolegiaty.


Posłuchaj

3:42
Tragiczna historia mieszkanki szamotulskiej wieży zamkowej (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia Szamotuł

Pierwsze oficjalne informacje dotyczące miejscowości pochodzą z 1231 roku, a lokacja na prawach miejskich odbyła się w około 1383 roku. – Początkowo była to własność rodu Nałęczów szamotulskich, którym przypisuje się budowę pierwszego zamku na początku XV wieku – mówi Marek Gaworski. Później zamek trafił w ręce rodziny Górków i to oni go rozbudowali. – Wieże w Szamotułach i w dolnośląskim Siedlęcinie stanowią najlepszy przykład średniowiecznych wież, jakie zachowały się na terenie Polski – opowiada ekspert Trójki. 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 21.03.2023
Godzina emisji: 9.37

gs


Polecane