Szymbark: imponujące ruiny krzyżackiego zamku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szymbark: imponujące ruiny krzyżackiego zamku
Ruiny zamku krzyżackiego w SzymbarkuFoto: Shutterstock/Dejan Gospodarek

To drugi co do wielkości gotycki zamek w Polsce ustępujący jedynie Malborkowi. Niestety, jest w ruinie po spaleniu go przez radzieckich żołnierzy w 1946 roku. Jednak nawet same mury robią imponujące wrażenie. A podobno prywatny właściciel planuje odbudowę zamku...

  • Przyjmuje się, że budowę zamku w Szymbarku rozpoczęto w latach 70. XIV wieku. Został on zlokalizowany w miejscu dawnego grodu Prusów
  • Zamek przetrwał II wojnę światową bez większych uszkodzeń i został tymczasową kwaterą Armii Czerwonej. Wycofując się w 1946 roku żołnierze radzieccy najpierw go ograbili, a potem podpalili. Zostały tylko mury…

Zamek, który nie chciał spłonąć

- To drugi co do wielkości gotycki zamek w Polsce zaraz po Malborku. Co najbardziej bolesne ten kilkusetletni zamek został zamieniony w ruinę przez Rosjan nie w trakcie walk, ale już po jego zajęciu. Został doszczętnie ograbiony ze wszystkiego, co miało wartość, a potem podpalony. I to podobno dwukrotnie, po za pierwszym razem nie chciał się palić – opowiada Marek Gaworski, autor książek i przewodników poświęconych polskim zamkom i pałacom.

Budowę zamku w Szymbarku zleciła w drugiej połowie XIV wieku kapituła pomezańska, która później przez długi czas była jego właścicielem. Po wielu latach budowy i późniejszych przebudowach zamek miał potężne mury, 12 baszt, każda innego kształtu!, i oczywiście zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Mimo to w czasie wojny polsko-krzyżackiej w 1520 roku zamek się poddał bez walki. – Ówczesny proboszcz otworzył polskim oddziałom bramy do zamku, więc nie doszło do ciężkich walk, przez które zamek mógłby ucierpieć – wyjaśnia Trójkowy przewodnik. – W 1525 roku, po sekularyzacji dawnego państwa krzyżackiego, zamek został odebrany kapitule pomezańskiej. Jego właścicielem został książę Albrecht Hohenzollern, a potem Szymbark co pewien czas zmieniał swoich gospodarzy. W międzyczasie jedna z rodzin, von Polentz, przebudowała zamek w stylu renesansowym zamieniając zimne pomieszczenia w ciepłe sale pałacowe – opisuje.

Rezydencja Finck von Finckensteinów

Pod koniec XVII wieku Szymbark trafił w ręce rodziny Finck von Finckenstein i pozostał w nich aż do roku 1945. W tym czasie przeszedł dwie duże przebudowy, w XVIII i połowie XIX wieku, stając się wygodna rezydencją pełną dzieł sztuki i gdzie był nawet teatr. – U stóp zamku powstał duży park z jeziorem, zwierzyńcem, oranżerią i kortami tenisowymi – wylicza Marek Gaworski.

Przeczytaj także


Zamek Szymbark/YouTube Fundacja Zamek Szymbark


Posłuchaj

3:50
Zamek Szymbarku. Przetrwał wojnę, by rozgrabili i spalili go Rosjanie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 9.38

pr

Polecane