"Polskę i Republikę Czeską łączą wysokie obroty gospodarcze" - komentarz po wizycie prezydenta Petra Pavela

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Polskę i Republikę Czeską łączą wysokie obroty gospodarcze" - komentarz po wizycie prezydenta Petra Pavela
Spotkanie premiera Morawieckiego z Petrem Pavlem. Trwa wizyta czeskiego prezydenta w PolsceFoto: PAP/Piotr Nowak

Polska i Czechy idą ramię w ramię w Unii Europejskiej i w NATO - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z nowym prezydentem Czech. Petr Pavel przybył do Warszawy z oficjalną wizytą. Rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z szefem polskiego rządu. Podczas spotkania Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polskę i Czechy łączy podobne myślenie. Zwrócił uwagę na bliskie relacje między naszymi krajami.

Szef rządu mówił też o konieczności ożywienia Grupy Wyszehradzkiej: "To trudny temat, ale nie możemy unikać trudnych kwestii. Myślę, że z naszymi czeskimi przyjaciółmi będziemy w stanie dojść do porozumienia z pozostałymi partnerami i stworzymy solidne podstawy na przyszłość" - mówił Mateusz Morawiecki.
Z kolei Petr Pavel podkreślał, że nasze kraje powinny odegrać kluczową rolę w przywracaniu Ukrainy do rodziny krajów europejskich.

"Włączając w to nasze silne wsparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, a później, po spełnieniu warunków, także w NATO" - mówił prezydent Czech. Warszawa to druga stolica odwiedzana przez Petra Pavla po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Czech.


Ważna współpraca, ale i problem

– Trzeba podkreślić, że Polskę i Republikę Czeską łączą bardzo dobre i wysokie obroty gospodarcze, więc z perspektywy ekonomicznej ta wizyta na pewno jest ważna. Jednak w obecnej sytuacji geopolitycznej w naszym rejonie Europy, kontekst militarny i pojawiające się w tle zagrożenie rosyjskie, jest niezwykle istotny. Stąd fakt, że prezydent Czech zaraz po wizycie na Słowacji przyjeżdża do Polski, pokazuje, że jesteśmy kluczowym partnerem dla tego państwa. A i z naszej perspektywy Czechy są bardzo ważnym sojusznikiem i dużo nas łączy – tłumaczy prof. Artur Roland Kozłowski, kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. – I myślę, że w tym duchu przebiegały rozmowy, że powinniśmy przygotować się jak prezentować i forsować to, co nas łączy w różnych gremiach i na różnych poziomach. Wkrótce na szczycie NATO, który odbędzie się na Litwie w tym roku, ale także w odniesieniu do Unii Europejskiej i tych gremiów, które są istotne dla Polski i Czech, czyli Trójmorza i Bukaresztańskiej Dziewiątki – wskazuje.

– Ważne jest też to, czego nie usłyszeliśmy. A nie usłyszeliśmy, chyba pierwszy raz od wielu lat, kwestii Grupy Wyszehradzkiej. I to pokazuje, że mówimy dzisiaj o sojuszu, ale też mamy problem z Grupą Wyszehradzką – dodaje.

Gest pełen poparcia

– Jest bardzo ważny kontekst tej wizyty: kontekst wojny trwającej na terytorium Ukrainy. W tym kontekście z perspektywy wielu państw, nie tylko europejskich, jesteśmy postrzegani jako państwo, które nie czynnie, ale poprzez ogromną pomoc, która przechodzi przez nasze terytorium, zdecydowanie pomaga i jest zaangażowane w tę wojnę. Ponieważ prezydent Pavel ma za sobą bardzo bogatą historię doświadczeń w strukturach wojskowych, sądzę, że tę wizytę należy odczytywać jak świadomy, pełen poparcia gest pokazania, że pod jego prezydenturą Republika Czeska będzie stała po stronie Ukrainy, ale i Polski – ocenia Trójkowy gość. – Tak ja to odczytuję. Sądzę, że pokazanie przez innych przywódców państwowych, że Polska jest ważna, właściwie wiąże kwestie geopolitycznego znaczenia tego konfliktu i wojny, która trwa za naszą wschodnią granicą – wyjaśnia.


Ponadto w audycji

  • Retransmisja wywiadu z Gian Franco Svidercochi z PR24 nt. nieskazitelności Papieża Polaka (Joanna Gocłowska-Bolek, Uniwersytet Warszawski);
  • Lula odwiedza Chiny (Wojciech Stobba);
  • Co dalej po upadku SVB? (Sebastian Sajnóg, Polski Instytut Ekonomiczny);
  • Okręty podwodne dla Australii i współpraca w ramach AUKUS w kontrze do Chin (Artur Wróblewski, Uczelnia Łazarskiego);
  • Kim jest kandydat na prezydenta tureckiej opozycji? (Karolina Wanda Olszowska);
  • Konsekwencje spotkania Yoon-Kishida (Oskar Pietrewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).

Posłuchaj

1:38:18
"Świat do trzeciej" 18 marca 2023r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 ***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 18.03.2023
Godziny emisji: 13.08, 14.08

pr/IAR/ak/zch

Polecane