Izrael proponuje rozejm? Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Izrael proponuje rozejm? Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą do podjęcia kroków pozwalających na nieograniczony dostęp do pomocy humanitarnej oraz stworzenia warunków dla trwałego przerwania działań wojennych. Do uchwalenia dokumentu doszło po wielu dniach negocjacji na temat sformułowań tekstu.Foto: PAP/Abaca

Izrael proponuje rozejm - w zamian Hamas miałby uwolnić kolejnych 40 zakładników. Jednocześnie, w poniedziałek w Warszawie odbyły się ważne rozmowy o możliwych nowych negocjacjach z Hamasem. O szczegółach sytuacji w audycji "Świat do trzeciej" mówił doktor Wojciech Szewko z Collegium Civitas.

 • Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył w piątek, że sposób, w jaki Izrael prowadzi operację wojskową w Strefie Gazy, "tworzy ogromne przeszkody w dystrybucji pomocy humanitarnej" do palestyńskiej enklawy. - To prawdziwy problem - powiedział.
 • - Wiele osób mierzy skuteczność działań humanitarnych w Strefie Gazy na podstawie liczby ciężarówek egipskiego Czerwonego Półksiężyca, ONZ i naszych partnerów, które przekraczają granicę. To błąd – stwierdził Guterres.
 • W Warszawie odbyły się ważne rozmowy o możliwych nowych negocjacjach z Hamasem. Szefowie agencji wywiadowczych USA i Izraela - CIA i Mossadu - rozmawiali z premierem Kataru. Kraj ten pośredniczy w rozmowach Hamasu i Izraela.


- Prawdziwym problemem jest sposób, w jaki Izrael prowadzi swoją ofensywę, która stwarza ogromne przeszkody w dystrybucji pomocy humanitarnej w Strefie Gazy – mówił szef ONZ i zaapelował ponownie o "zawieszenie broni". Dodał, że pomoc humanitarna to jedyny sposób na zaspokajanie palących potrzeb mieszkańców Strefy Gazy i zakończenie koszmaru, którego doświadczają.

Nieograniczony dostęp Palestyńczyków do pomocy humanitarnej 

Guterres powiedział też, że oczekiwał więcej od Rady Bezpieczeństwa ONZ, która w piątek przyjęła rezolucję wzywającą do podjęcia kroków pozwalających na nieograniczony dostęp Palestyńczyków do pomocy humanitarnej oraz stworzenia warunków dla trwałego przerwania działań wojennych, jednak nie wezwała do zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem.

Zaznaczył także, iż jest "bardzo rozczarowany oświadczeniami wysokich rangą przedstawicieli Izraela kwestionującymi rozwiązanie dwupaństwowe" konfliktu na Bliskim Wschodzie. - Chociaż dzisiaj wydaje się to trudne, rozwiązanie dwupaństwowe, zgodnie z rezolucjami ONZ, prawem międzynarodowym i wcześniejszymi porozumieniami, jest jedyną drogą do trwałego pokoju – powiedział.

Pomo dla Strefy Gazy 

Z kolei ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan skrytykował Radę Bezpieczeństwa ONZ za przyjęcie piątkowej rezolucji. - Skupianie się ONZ wyłącznie na mechanizmach pomocy dla Strefy Gazy jest niepotrzebne i oderwane od rzeczywistości. Izrael już pozwala na dostawy pomocy na wymaganą skalę. ONZ powinna skupić się na kryzysie humanitarnym dotyczącym zakładników - stwierdził. 

O szczegółach sytuacji w audycji "Świat do trzeciej" mówił doktor Wojciech Szewko z Collegium Civitas.


Posłuchaj

1:40:44
"Świat do trzeciej" 23 grudnia 2023 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Ponadto w audycji:

 • Potrzeby i oferowana pomoc humanitarna w Strefie Gazy oferowana przez Caritas Polska. Gość: Sylwia Hazboun.
 • W Rosji zaprezentowano samochód elektryczny i od razu okrzyknięto go najbrzydszym samochodem świata. Przyg. Maciej Jastrzębski.
 • Ukraińcy tracą zaufanie do władz, a prezydent W. Zełenski przekonuje że nie przegra wojny. Podczas konferencji prasowej ukraiński prezydent podsumował swoje działania. Padły również słowa dotyczące relacji z Polską. A jak one mogą się układać w nowym roku? Gość: dr Jakub Olchowski z Instytutu Europy Środkowej.
 • Ponad 1000 dni przebywa Andrzej Poczobut w białoruskim areszcie. Łukaszenko traktuje dziennikarza jako osobistego wroga. Oprócz niego w białoruskich więzieniach przetrzymywani się i inni: aktywiści, dziennikarze lub zwykli obywatele którzy sprzeciwili się białoruskiemu reżimowi. Jak wygląda ich codzienność? Gość: Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji "Dom Białoruski".
 • Polscy wolontariusze dostarczający pomoc i sprzęt dla ukraińskich żołnierzy podkreślają, że sytuacja na froncie cały czas się pogarsza. Powodem są nie tylko stałe rosyjskie ataki ale także zmęczenie żołnierzy ukraińskich oraz braki w sprzęcie i zaopatrzeniu. O sytuacji na froncie z polskimi wolontariuszami rozmawiał Przemek Lis.
 • Przygotowania do Świąt w Watykanie. Na tradycyjnym przedświątecznym spotkaniu z kurią rzymską papież wskazał, że trzeba nauczyć się sztuki słuchania. Podkreślił, że należy słuchać bez uprzedzeń, z otwartością i szczerością. Szczegóły w rozmowie z Piotrem Kowalczukiem.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 23.12.2023
Godzina emisji: 13.08

IAR/zch/pj

Polecane