Świat na przełomie roku – podsumowania i prognozy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świat na przełomie roku – podsumowania i prognozy
Sztuczna inteligencja nadal będzie się dynamicznie rozwijać w 2024 roku.Foto: Shutterstock/NicoElNino

W ostatnim tegorocznym wydaniu audycji "Świat do trzeciej" znalazło się miejsce na podsumowanie mijających 12 miesięcy oraz na prognozy dotyczące nadchodzącego 2024 roku.  

Jednym z najgorętszych tematów 2023 roku był dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Szczególną popularność zdobył program o nazwie Chat GPT. - Cały rynek sztucznej inteligencji tak niesamowicie dynamicznie rozwinął się w ciągu minionego roku, że stał się tematem numer jeden, mniej więcej na wzór rozwiązań chmurowych sprzed kilku lat. Teraz te moce obliczeniowe są wykorzystywane na potrzeby zasilenia dużych baz danych oraz wyciągania wniosków przez modele językowe, czyli sztuczną inteligencję – mówi dr Igor Protasowicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jakie są prognozy rozwoju AI w nadchodzącym roku? – Wszelkiego rodzaju automatyka będzie udoskonalana przez systemy oparte o sztuczną inteligencję i zasilane obliczeniowo przez chmury. Mamy coraz szybsze sieci komputerowe, dzięki czemu możemy delegować moce obliczeniowe poza nasze komputery, w związku z czym coraz doskonalej będą zachowywać się systemy kontroli w pojazdach, coraz lepiej będą sobie radzić zautomatyzowane linie produkcyjne w zakładach przemysłowych, dojdzie do pewnej synergii z technologiami, które rozwijamy niezależnie od jakiegoś czasu. I to jest to następny duży krok, który jest przed nami – przewiduje gość Trójki. 

Posłuchaj

51:05
Co dalej ze sztuczną inteligencją? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

2024 – ważny rok w światowej polityce

Jesienią przyszłego roku oczy świata zwrócone będą na Stany Zjednoczone, gdzie 5 listopada odbędą się wybory prezydenckie. Jeszcze nie ogłoszono oficjalnych nominacji partyjnych, ale jest bardzo prawdopodobne, że dojdzie do powtórki pojedynku z 2020 roku, w którym republikanin Donald Trump zmierzył się demokratą Joe Bidenem. O przedwyborczych prognozach opowie Jan Pachlowski.

2024 rok ciekawie zapowiada się również w świecie sportu. Przed nami letnie igrzyska olimpijskie, mistrzostwa Europy w piłce nożnej, nie zabraknie też siatkarskich emocji. Co czeka kibiców w nadchodzącym roku? Na to pytanie odpowie Robert Grzędowski.

Ponadto w audycji:

  • Egipt przedstawił plan zakończenia wojny w Strefie Gazy, polegający na stopniowym uwalnianiu izraelskich zakładników i powołaniu wspólnego rządu ekspertów dla tej palestyńskiej enklawy oraz dla Zachodniego Brzegu. Hamas nie chce jednak oddać kontroli nad Strefą Gazy. Gość: prof. Maciej Münnich, Katolicki Uniwersytet Lubelski;  
  • w Serbii trwają protesty opozycji przeciwko – jej zdaniem – sfałszowanym wyborom parlamentarnym i samorządowym. Przyg. Piotr Piętka;
  • tragiczna noc na Ukrainie. Rosja zaatakowała największe miasta od Lwowa po Dniepr. Przyszły rok nie zapowiada pokoju, tym bardziej, że w Rosji w marcu odbędą się wybory prezydenckie. O wyzwaniach w 2024 r. na Ukrainie i w Rosji opowie politolog dr Andrzej Szabaciuk, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Europy Środkowej;
  • dwanaście chińskich myśliwców pojawiło się wokół Tajwanu. Wcześniej chińskie ministerstwo obrony zarzuciło Tajwanowi celowe wyolbrzymianie groźby militarnej ze strony Pekinu. Gość: dr Radosław Pyffel, znawca Chin, Instytut J. Sobieskiego.

Posłuchaj

52:47
Podsumowania 2023 i prognozy na przyszły rok (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 30.12.2023
Godzina emisji: 13.08

kc/mg/pg

Polecane