Rozrywka, ale też intelektualna przyjemność. Nowe oblicze cyrku
2021-07-31, 06:07 | aktualizacja 2021-07-31, 10:07
Niegdyś chodziły do niego tłumy, dziś jego wjazd do wielu miast jest zakazany. Cyrk pod wpływem zmian społecznych przechodzi ewolucję. Artyści cyrkowi nie chcą być już kojarzeni ze zwierzętami, lecz z kreatywną, wręcz intelektualną i wzruszającą sztuką. Współczesny cyrk odcinający się od przeszłości nazywany jest nowym cyrkiem.
Wyrwać z komfortu
Aby cyrk stał się znów popularny, musi przełamać stereotypy – takiego zdania jest dyrektor Carnavalu Sztukmistrzów Rafał Sadownik. – Od początku wiedzieliśmy, że musimy edukować w zakresie tego, czym jest współczesny cyrk, że jest to coś więcej niż tradycyjny cyrk, który kojarzymy z namiotem, z pewną rutyną. Dla mnie nie jest istotne, czy na koniec wszyscy będą się śmiali, czy płakali. Ważne, żeby wyrwać ich z komfortu i nastawienia, które mogli mieć wcześniej.
Posłuchaj
Cyrk współczesny, czyli cyrk nieprzewidywalny
Jednym z celów tzw. nowego cyrku jest mieszanie ze sobą różnych form rozrywki w jednym spektaklu. – Jesteśmy przyzwyczajeni do dzielenia na teatr komediowy, farsę, koncert muzyczny i cyrk z elementami kreacji i żonglerki – mówi Michał Walczak, reżyser i dramatopisarz. W poszukiwaniu nowego, nieprzewidywalnego stylu sztuki cyrkowej zaczynamy naśladować Belgów i Francuzów. – Oni od dawna szukają formy, która miesza te wszystkie elementy, co sprawia, że jako widzowie nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć schematu, w którym odbędzie się spektakl. To jest bardzo charakterystyczne dla sztuki nowego cyrku – tłumaczy.
Rozrywka i opowieść
– Widz, zwłaszcza po okresie lockdownu, jest głodny sensualnego spotkania, docenienia fizycznych talentów artysty, czegoś, co nie jest "ściemnione", a do tego pewnej opowieści – podsumowuje sztukmistrz, kuglarz i performer Igor Lewandowski.
Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie | Edycja 2019/Carnaval Sztukmistrzów
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnitska (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 31.07.2021
Godziny emisji: 06.18
kr