Gry RPG: fantastyczna zabawa w wymyślonym świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gry RPG: fantastyczna zabawa w wymyślonym świecie
Do grania w gry RPG wystarczą kartka papieru i kilka kostekFoto: shutterstock.com

Na początku swego istnienia gry RPG przez niektórych, szczególnie w USA, uważane były za "szatańskie zabawy". Dzisiaj gry fabularne (bo tak brzmi polska nazwa) mają sporą, stale powiększającą się, grupę wielbicieli.

  • Gry RPG są grami opartymi na narracji, a gracze wcielają się w wymyślone postacie
  • W grach RPG szczególnie ważny jest mistrz gry, który panuje nad całością gry: jest jej głównym scenarzystą i od niego zależy ostateczny kształt i atrakcyjność rozgrywki

Mistrz gry wie prawie wszystko

Gry fabularne, zwane też erpegami (od angielskiego RPG – role-playing game) są grami opartymi na narracji, w której gracze wcielają się w role wymyślonych postaci. Celem jest rozegranie gry wg scenariusza, którego autorem jest mistrz gry (MG). – Mistrz gry zajmuje się prowadzeniem sesji gry fabularnej począwszy od przygotowania, często też nie tylko scenariusza, ale też postaci dla graczy, jeśli tego sesja wymaga – potwierdza zawodowy mistrz gry Adrian Lewandowski. – Mistrz gry prowadzi sesję, dba o bezpieczną i przyjemną atmosferę przy stole, odgrywa postaci niezależne, drugoplanowe – opowiada.

Gra wyobraźni

– Sesja RPG jest sytuacja społeczną: spotykają się osoby przy stole i razem coś opowiadają. Wszystko dzieje się w wyobraźni, na podstawie opisu, który powiedział mistrz gry i deklaracji, które powiedzieli gracze. I trzeba się na tym skupić, skoncentrować, żeby można było sobie ten wirtualny, chwilowo stworzony przy stole, świat – tłumaczy Trójkowy gość. – Często rola stworzenia lokacji gry, opisania, podania graczom w przystępnej formie, tak, aby wszyscy zaangażowali się w świat gry, przypada mistrzowi gry. Czasem na życzenie graczy, odpowiada za tworzenie postaci, ale też coraz częściej graczy zachęca się, aby sami coś kreatywnie wrzucali. A rolą mistrza gry jest dostosowywanie się do tego – wskazuje.

Jak się to skończy?

Sesje RPG łączą świat realny ze światem wirtualny. – Mamy tu elementy świata realnego, bo wszyscy umawiają się na konkretną godzinę, spotykają się przy stole, biorą te postaci – wyjaśnia MG Adrian. Jednak później zaczyna się inny świat, świat zbudowany przez mistrza gry. To on nad nim panuje, ustala reguły. I gracze do niego wkraczają. – Jedną z najciekawszych elementów sesji RPG jest to, że nie wiadomo do końca, jak się ona skończy. A każdy swoją rolę, swoją postać odgrywa bez skryptu, tak, jak mu się podoba – zapewnia.

– Odgrywając postać w świecie gry RPG, mamy podobne wrażenie, jak interakcja między postaciami na scenie, mamy elementy psychodramy. I jeżeli wchodzą emocje, nie wszyscy mają ochotę to odgrywać. A pamiętajmy, że to ma być przede wszystkim dobra zabawa – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:02
RPG - co to jest? cz. 1 (Bed and Breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

4:56
RPG - co to jest? cz. 2 (Bed and Breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Adrian Lewandowski (zawodowy mistrz gry RPG)
Data emisji: 4.03.2023
Godziny emisji: 7.17, 7.25

pr/kul

Polecane