Czarne dziury, ciemna energia i ekspansja Wszechświata. Co je łączy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czarne dziury, ciemna energia i ekspansja Wszechświata. Co je łączy?
Zdaniem naukowców czarne dziury mogą pomóc zrozumieć naturę ciemnej energii, która napędza ekspansję WszechświataFoto: MR.Somchat Parkaythong/Shutterstock

Materia, z której zbudowane jest Słońce, nasza planeta i te sąsiednie, stanowi zaledwie 5 procent Wszechświata. Kolejne 27 proc. przypada na materię, która nie emituje i nie odbija światła, a pozostałe 68 proc. – na ciemną energię. Naukowcy badają jedną z postaci ciemnej energii – czarne dziury. Badania sugerują, że oba zjawiska mogą być nierozerwalnie ze sobą związane.

Trapiący fizyków problem dotyczący natury ciemnej energii istnieje od około 100 lat. Już wtedy było wiadomo, że Wszechświat się rozszerza. Naukowcy uważali jednak, że przyczyną tego zjawiska jest Wielki Wybuch. Problem z tą koncepcją miał Albert Einstein. Podczas pracy nad teorią względności naukowiec wierzył, że Wszechświat jest "stały w przestrzeni"; jego rozszerzanie sprawiało, że równania związane z teorią względności były błędne. Z tego powodu Einstein wprowadził pojęcie stałej kosmologicznej. 

Z czasem badaczom udało się potwierdzić rozszerzanie Wszechświata. Ponadto okazało się, że jego ekspansja przyspiesza. Einstein uznał wówczas stałą kosmologiczną za swój największy błąd, jednak po pewnym czasie przywrócono ją w innej formie i nazwano ciemną energią. – W tej chwili mamy więc coś takiego jak ciemna energia, która powiązywana jest najczęściej z energią próżni. Ta teoria fizyki kwantowej mówi, że nawet jeżeli w danym miejscu nie mamy niczego, to ta próżnia też ma jakąś minimalną energię. (...) Ta właśnie ciemna energia odpowiada za to, że Wszechświat rozpędza się w swojej ekspansji – wyjaśnia Rafał Grabiański z portalu "Urania – postępy astronomii".

Najczęściej czytane:

Materia, która otacza galaktyki

Według naukowców możliwy jest związek ciemnej energii, napędzającej ekspansję Wszechświata, z supermasywnymi czarnymi dziurami. Jak wyjaśnia gość Programu 3 Polskiego Radia, było to możliwe dzięki obserwacjom oraz analizie historycznych danych. – Ponieważ wiemy, że ekspansja Wszechświata wynika z ciemnej energii, to skoro te czarne dziury zachowują się w podobny sposób, można wysnuć taką hipotezę. Ale nadal jest to hipoteza, która nie ma na razie potwierdzenia teoretycznego. Wskazuje na to jedynie model teoretyczny – zaznacza ekspert.

Posłuchaj

5:30
Czarne dziury, ciemna energia i ekspansja Wszechświata. Co je łączy? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Rafał Grabiański (portal "Urania – postępy astronomii")
Data emisji: 21.02.2023
Godzina emisji: 11.32

qch

Polecane