Reklama

reklama

Czarne dziury to nie tylko teoria. Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czarne dziury to nie tylko teoria. Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki
Czarna dziura – grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Pavel Ignatov

Trójka fizyków otrzymała Nagrodę Nobla za badania tzw. czarnej dziury. Komitet zdecydował o podziale nagrody między Brytyjczyka Rogera Penrose'a, Niemca Reinharda Genzela i Amerykankę Andreę Ghez. 

Od wielu lat fizycy kwestionują samą ideę czarnej dziury, traktując ją jako osobliwość w naszej teorii grawitacji. Roger Penrose pokazuje, że czarne dziury mogą naprawdę istnieć, tworząc się w stabilnym i solidnym procesie, zgodnym z ogólną teorią względności. 


Albert Einstein.jpg
Teorie względności Alberta Einsteina

Posłuchaj

8:16
Roger Penrose jednym z laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Co zmienia jego odkrycie? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Najlepsza teoria grawitacji, jaką mamy w tej chwili, to ogólna teoria względności stworzona w 1915 roku przez Alberta Einsteina. Ogólne równania teorii względności są równaniami matematycznie pięknymi, ale znajdowanie rozwiązań nie jest prostą sprawą. Rodger Penrose udowodnił, że nie jest to matematyczny artefakt czy ciekawostka, która nie ma szansy na realizację, tylko czarne dziury ze swoimi wszystkimi egzotycznymi własnościami są naturalnie występującym obiektem, konsekwencją przyrody – wyjaśniał w Trójce Jacek Błoniarz-Łuczak, fizyk Centrum Nauki Kopernik.

Od lewej: Roger Penrose, Andrea Ghez oraz Reinhard Genzel Foto: 	PAP / UCLA / MPE Od lewej: Roger Penrose, Andrea Ghez oraz Reinhard Genzel Foto: PAP / UCLA / MPE

Roger Penrose urodził się w 1931 w Wielkiej Brytanii, pracuje jako profesor matematyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Reinhard Genzel pochodzi z Nimiec, pracuje na Uniwersytecie w Bonn i kieruje Instytutem Plancka. Współpracuje też z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley. Andrea Ghez pochodzi z Nowego Jorku, obecnie jest profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Reinhard Genzel i Adrea Ghez przez wiele lat prowadzili zespoły badawcze, które dokonały precyzyjnych obserwacji i wskazały na istnienie supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej własnej galaktyki. Wśród nominowanych w tym roku był Polak Artur Ekert, profesor fizyki kwantowej na Uniwersytecie w Oksfordzie. W środę 7 października Komitet Noblowski przyzna nagrodę w dziedzinie chemii.

Announcement of the 2020 Nobel Prize in Physics/Nobel Prize

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Jacek Błoniarz-Łuczak (fizyk Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 06.10.2020
Godzina emisji: 12.29

IAR/kr

Polecane