Kot: psoci, drapie, czasami dąsa się, ale kocha i… jest gwiazdą internetu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kot: psoci, drapie, czasami dąsa się, ale kocha i… jest gwiazdą internetu
Fotografowanie zwierzątFoto: Shutterstock.com/Benny Marty

Koty towarzyszą ludziom od dawna, chociaż nie tak długo jak psy. I nie zawsze miały łatwo: w starożytności były uważane za święte i traktowane jako członkowie rodziny, w średniowieczu z kolei były wcieleniem zła. A dzisiaj?

  • Najstarszy odnaleziony grób kota liczy ponad 9.5 tys. lat i znajduje się na Cyprze.
  • Zdjęcia, filmiki i memy z kotami biją rekordy popularności w internecie.

Ubóstwiane w starożytnym Egipcie

W starożytnym Egipcie kot był uważany za święte zwierzę. Za jego zabicie groziły surowe kary. – Kot egipski był kojarzony z boginią Bastet, która miała postać kobiety, ale o kocich rysach twarzy. Koty były tak cenne, że gdy umierały, cała rodzina  kobiety, mężczyźni, dzieci  goliła sobie brwi na znak żałoby – mówi Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni z uniwersytetu SWPS.

W starożytnej Grecji koty symbolizowały mroczne siły i magię. Z kolei Germanie czcili boginię Freję - symbol magii, ale i płodności. Jej rydwan ciągnęły właśnie koty.

Przeklęte w średniowiecznej Europie

– W średniowieczu kota uważano na zwierzę blisko związane z diabłem i szatanem, które przynosi nieszczęście. Trzeba było się go strzec, zwłaszcza wtedy, jeśli był cały czarny – opowiada Małgorzata Bulaszewska.

W efekcie koty w tamtych czasach były bardzo źle traktowane. Przypisywano im najgorsze rzeczy, a nawet skazywano na tortury i okrutną śmierć.

Gwiazda popkultury i internetu

Echa średniowiecznych praktyk przetrwały do dzisiaj, na szczęście tylko w formie przesądów (nieszczęście, gdy czarny kot przebiegnie drogę), przysłów (kiedy kota nie ma, myszy harcują) i powiedzeń (kocia muzyka, chadza jak kot własnymi drogami). Koty pojawiają się w komiksach i filmach: jako symbol diabolicznego przestępcy (filmy o Jamesie Bondzie) albo jako bohaterowie przebiegli, czasami wredni i sarkastyczni, ale koniec końców pozytywni ("Shrek", "Garfield").

W ostatnich latach kot stał się także niekwestionowaną gwiazdą internetu. Zdjęcia, filmiki, memy z nimi w roli głównej robią furorę. Pozostaje tylko pytanie, co same koty na ten temat myślą.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:18
Koty - wielbione i przeklinane (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 17.02.2023
Godzina emisji: 7.12

pr

Polecane