Jak wygląda wzajemne postrzeganie się ludzi i zwierząt?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wygląda wzajemne postrzeganie się ludzi i zwierząt?
Nowe przepisy miałyby zostać wprowadzone na początku przyszłego rokuFoto: shutterstock.com/4 PM production

– Ludzie kochają skrajności. Nie jesteśmy panami naszych psów, jesteśmy ich przewodnikami – mówi Aneta Awtoniuk.

– Myśląc o naszych relacjach ze zwierzętami, musimy pamiętać, że są takie, które są od nas uzależnione, jak na przykład psy, i takie, które bez człowieka poradzą sobie doskonale, jak koty. Te ostatnie, jeśli nie będą dostawały miski z jedzeniem, bez najmniejszego kłopotu upolują sobie obiad – stwierdza behawiorystka.


Posłuchaj

16:44
Relacje zwierzęco-ludzkie (Psychodnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– W kontekście skrajności, wzajemne traktowanie się ludzi i zwierząt jest niezwykłym tematem. Zwierzęta traktują nas jak siebie i dążą do homeostazy, czyli poczucia równowagi. Gdybyśmy jednak przyłożyli ludzką miarkę do zachowań zwierząt, moglibyśmy zaobserwować takie, które nie są zachowaniami środka. W świecie zwierząt ma miejsce zjadanie swoich partnerów miłosnych, czego ludzie nie uznaliby za zachowanie standardowe. Natomiast, z ich punktu widzenia, każde działanie ma cel i ma sens – wyjaśnia Aneta Awtoniuk.

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Psychodnia
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 20.08.2020
Godzina emisji: 12.22

ml

Polecane