Powstała dokładna kopia "Bitwy pod Grunwaldem". Gdzie można ją zobaczyć?
2023-02-16, 16:02 | aktualizacja 2023-02-16, 17:02
Prawie dziewięć lat zajęło Tomaszowi Jaxie Kwiatkowskiemu namalowanie szczegółowej kopii "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki. Praca niezwykle żmudna, ale zarazem bardzo potrzebna, gdyż oryginał, ze względu na swoje gabaryty, jak i wiek, a przede wszystkim wartość dla kultury polskiej, nie może być swobodnie przewożony.
- "Bitwę pod Grunwaldem" Jan Matejko malował w latach 1872–1878. Obraz ma wymiary 426 na 987 cm
- Stworzenie trzy razy mniejszej kopii zajęło Tomaszowi Jaxie Kwiatkowskiemu blisko dziewięć lat. Można ją zobaczyć na zamku w Golubiu-Dobrzyniu
Dokładna kopia, ale trzy razy mniejsza
– Kiedy o tym opowiadam, ludzie niby rozumieją: "Oooo, dziewięć lat, szmat czasu" mówią. Ale tak naprawdę trzeba wziąć pędzelek i to spróbować zrobić. Jest to harówka i trud czysto fizyczny: drętwieją ręce, kolana. Brat mi zrobił specjalne siedzisko, żebym wyżej siedział i malował – opowiada Tomasz Jaxa Kwiatkowski, artysta malarz, kopista, rysownik, autor kopii "Bitwy pod Grunwaldem". – Mój obraz jest trzy razy mniejszy od obrazu Matejki, ale to i tak jest duże płótno – wskazuje.
– Na stałe jest pokazywany w zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Zapraszam serdecznie – dodaje.
Dziewięć lat odcięcia
– Najtrudniejsze było zrozumienie psychiki Matejki, który był wielkim szczegółowcem. Ja z natury także jestem szczegółowcem, czyli było mi łatwiej. I kiedy skupiałem się na detalach, to nachodziło mnie poczucie, jakby Matejko był obok mnie – wyznaje gość Katarzyny Cygler. – Wtedy nabierałem odwagi, żeby robić dalej, żeby się nie cofać. Bo ja nigdy nie opowiadałem, co robię. Nawet już podczas końcówki bałem się, że go nie skończę, i dlatego się tym nie chwaliłem – zdradza.
– Dziewięć lat milczenia, dziewięć lat odcięcia. I to dosłownie odcięcia, bo pracownię miałem w piwnicy. Schodziłem tam, mówiłem: "Jestem tu w swojej niszy i robię", i na tym się skupiałem – opowiada.
Przeczytaj także
- Dzieła sztuki do zwrotu: francuskie muzeum musi oddać wspaniałe obrazy
- "Mater Dolorosa" i "Ecce Homo" – kolejne dzieła zrabowane w czasie wojny wracają do Polski
- William Turner: artysta tak brytyjski, jak filiżanka herbaty
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Jaxa Kwiatkowski (artysta malarz, kopista, rysownik, autor kopii "Bitwy pod Grunwaldem")
Data emisji: 16.02.2023
Godzina emisji: 12.47
pr