Powstała dokładna kopia "Bitwy pod Grunwaldem". Gdzie można ją zobaczyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstała dokładna kopia "Bitwy pod Grunwaldem". Gdzie można ją zobaczyć?
Jan Matejko, "Bitwa pod Grunwaldem" (fragm. obrazu), 1878 r. Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/domena publiczna

Prawie dziewięć lat zajęło Tomaszowi Jaxie Kwiatkowskiemu namalowanie szczegółowej kopii "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki. Praca niezwykle żmudna, ale zarazem bardzo potrzebna, gdyż oryginał, ze względu na swoje gabaryty, jak i wiek, a przede wszystkim wartość dla kultury polskiej, nie może być swobodnie przewożony.

  • "Bitwę pod Grunwaldem" Jan Matejko malował w latach 1872–1878. Obraz ma wymiary 426 na 987 cm
  • Stworzenie trzy razy mniejszej kopii zajęło Tomaszowi Jaxie Kwiatkowskiemu blisko dziewięć lat. Można ją zobaczyć na zamku w Golubiu-Dobrzyniu

Dokładna kopia, ale trzy razy mniejsza

– Kiedy o tym opowiadam, ludzie niby rozumieją: "Oooo, dziewięć lat, szmat czasu" mówią. Ale tak naprawdę trzeba wziąć pędzelek i to spróbować zrobić. Jest to harówka i trud czysto fizyczny: drętwieją ręce, kolana. Brat mi zrobił specjalne siedzisko, żebym wyżej siedział i malował – opowiada Tomasz Jaxa Kwiatkowski, artysta malarz, kopista, rysownik, autor kopii "Bitwy pod Grunwaldem". – Mój obraz jest trzy razy mniejszy od obrazu Matejki, ale to i tak jest duże płótno – wskazuje.

– Na stałe jest pokazywany w zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Zapraszam serdecznie – dodaje.

Dziewięć lat odcięcia

– Najtrudniejsze było zrozumienie psychiki Matejki, który był wielkim szczegółowcem. Ja z natury także jestem szczegółowcem, czyli było mi łatwiej. I kiedy skupiałem się na detalach, to nachodziło mnie poczucie, jakby Matejko był obok mnie – wyznaje gość Katarzyny Cygler. – Wtedy nabierałem odwagi, żeby robić dalej, żeby się nie cofać. Bo ja nigdy nie opowiadałem, co robię. Nawet już podczas końcówki bałem się, że go nie skończę, i dlatego się tym nie chwaliłem – zdradza.

– Dziewięć lat milczenia, dziewięć lat odcięcia. I to dosłownie odcięcia, bo pracownię miałem w piwnicy. Schodziłem tam, mówiłem: "Jestem tu w swojej niszy i robię", i na tym się skupiałem – opowiada.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:23
Tomasz Jaxa Kwiatkowski namalował kopię "Bitwy pod Grunwaldem". Zajęło mu to dziewięć lat (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Jaxa Kwiatkowski (artysta malarz, kopista, rysownik, autor kopii "Bitwy pod Grunwaldem")
Data emisji: 16.02.2023
Godzina emisji: 12.47

pr

Polecane