Dzieła sztuki do zwrotu: francuskie muzeum musi oddać wspaniałe obrazy
2023-02-15, 15:02 | aktualizacja 2023-02-16, 07:02
Okazuje się, że paryskie Musée d’Orsay musi zwrócić spadkobiercom znanego marszanda Ambroise'a Vollarda cztery niezwykle cenne obrazy. Chodzi o prace Gauguina, Renoira i Cézanne'a, ale nie są to jedyne dzieła, które placówka musi oddać.
- Musée d’Orsay należy do najbardziej znanych muzeów w Paryżu i całej Francji. Jego zbiory zawierają malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz meble.
- Musée d’Orsay prezentuje głównie sztukę francuską z lat 1848–1918. Zbiory są młodsze od tych, które znajdują się w Luwrze, a starsze od zbiorów Centre Georges Pompidou.
Impresjoniści, Klimt, postimpresjoniści
– To są dwa obrazy i dwie grafiki. To wybitne dzieła i ten czas, który najbardziej wszystkich interesuje: impresjonistów i postimpresjonistów. Musée d’Orsay jest też w trakcie zwracania obrazu Gustawa Klimta spadkobiercom ostatnich właścicieli, mieszkańców Austrii – opowiada Iwona Danielewicz-Włodarczyk, kustosz malarstwa z Muzeum Narodowego w Warszawie. – Państwo francuskie podchodzi do sprawy własności bardzo poważnie, o wiele poważniej niż państwo polskie. I jeżeli coś jest prywatną własnością, nawet jeżeli jest w zbiorach państwowych, a niezwisły sąd wyda taki wyrok, to te instytucje się temu podporządkują. W ten sposób budują swoją wiarygodność – wskazuje.
Prawo własności jest najważniejsze
– Sprawa ciągnie się od wielu lat. Spadkobiercy Ambroise'a Vollarda, jednego z najważniejszych francuskich marszandów, wystąpili o zwrot tych dzieł, które zostały skradzione po jego śmierci w 1939 roku. Prawdopodobnie rok później zostały wywiezione do Niemiec – wyjaśnia rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Następnie wróciły do Francji i weszły do kolekcji Luwru, a później Musée d’Orsay. A muzeum podporządkowało się decyzji sądu i je zwraca – dodaje.
Przeczytaj także
- Moda i sztuka: ubrać się w znany obraz
- "Mater Dolorosa" i "Ecce Homo" – kolejne dzieła zrabowane w czasie wojny wracają do Polski
- William Turner: artysta tak brytyjski, jak filiżanka herbaty
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Iwona Danielewicz-Włodarczyk (kustosz malarstwa, Muzeum Narodowe w Warszawie)
Data emisji: 15.02.2023
Godzina emisji: 12.28
pr