"Mater Dolorosa" i "Ecce Homo" – kolejne dzieła zrabowane w czasie wojny wracają do Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mater Dolorosa" i "Ecce Homo" – kolejne dzieła zrabowane w czasie wojny wracają do Polski
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas briefingu prasowego w siedzibie resortu w Warszawie, 25 stycznia 2023 roku. Na spotkaniu zaprezentowano dwa odnalezione w Hiszpanii zaginione wcześniej dzieła sztuki - dyptyk z warsztatu Dierica BoutsaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Udało się odzyskać kolejne dzieła sztuki zrabowane przez Niemców podczas II wojny światowej. Dwa obrazy z warsztatu średniowiecznego malarza Dierica Boutsa wkrótce ponownie zawisną na zamku w Gołuchowie, będącym oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Średniowieczny dyptyk "Mater Dolorosa" oraz "Ecce Homo", pochodzący z warsztatu XV-wiecznego niderlandzkiego malarza Dierica Boutsa, trafił na zamek w Gołuchowie w 1883 roku dzięki Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej. Po wybuchu II wojny światowej przewieziono go do Warszawy i ukryto w domu przy ul. Kredytowej 12, należącym do Marii Ludwiki Czartoryskiej.

Skarby na hiszpańskiej prowincji

W 1941 roku obrazy odnaleźli Niemcy, którzy następnie umieścili je w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie znajdowały się co najmniej do wybuchu Powstania Warszawskiego. Po jego zakończeniu dzieła zostały zrabowane i wywiezione z Polski do Niemiec. Ich dalsze losy pozostawały zagadką aż do 2019 roku, kiedy to jeden z pracowników polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego natrafił na ich ślad na internetowej stronie niewielkiego Museo Provincial de Pontevedra w Hiszpanii.

– Obrazy z warsztatu Dierica Boutsa mają bardzo wiele wersji, dlatego najpierw musieliśmy upewnić się, że rzeczywiście mówimy o obiektach, które pochodzą z zamku w Gołuchowie – opowiadała w Trójce Agata Modzolewska, naczelnik Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury. – Wymienialiśmy korespondencję z pracownikami hiszpańskiego muzeum, którzy byli otwarci na współpracę z nami w celu potwierdzenia tożsamości tych dzieł.

Chrystus i Matka Boska wracają do domu

Gdy już udało się ją ustalić ponad wszelką wątpliwość, rozpoczęły się działania zmierzające do sprowadzenia dzieł do Polski. W czerwcu 2021 roku oficjalny wniosek restytucyjny przekazał Hiszpanom minister Piotr Gliński. W minioną środę, 25 stycznia, muzeum z Pontevedry oficjalnie przekazało obrazy stronie polskiej. Wkrótce trafią one na zamek w Gołuchowie, a następnie zostaną udostępnione szerokiej publiczności.

Obrazy "Mater Dolorosa" oraz "Ecce Homo" zostały namalowane na przełomie XV i XVI wieku w technice oleju i tempery na desce. Są oprawione w charakterystyczne drewniane ramy i przedstawiają popiersia Matki Boskiej Boleściwej oraz Chrystusa w koronie cierniowej. Na ramach dzieł znajdują się inskrypcje będące niedokładną wersją piątej i szóstej zwrotki hymnu "Stabat Mater Dolorosa".


Posłuchaj

7:03
"Mater Dolorosa" i "Ecce Homo" – dzieła zrabowane w czasie wojny wracają do Polski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
GośćAgata Modzolewska, naczelnik Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury, Departament Restytucji Dóbr Kultury MKiDN
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 14.32

kc


 

Polecane