Jan Kiepura: wybitny śpiewak, patriota i wielbiciel Krynicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Kiepura: wybitny śpiewak, patriota i wielbiciel Krynicy
Jan KiepuraFoto: NAC

Jednym z najważniejszych mieszkańców Krynicy-Zdroju był światowej sławy śpiewak Jan Kiepura. Był on bardzo związany z uzdrowiskiem, w którym przed wojną wybudował luksusowy hotel "Patria". Obecnie w Krynicy co roku odbywają się cztery imprezy muzyczne związane z artystą.

  • Zbudowana przez Kiepurę w latach 193234 "Patria" była pierwszym hotelem na tak wysokim, europejskim poziomie. To przyczyniło się do umocnienia pozycji uzdrowiska.
  • Obecnie w Krynicy-Zdroju odbywają się cztery imprezy w roku, których patronem jest Jan Kiepura.

Hotel, który umocnił rangę uzdrowiska

– Kiepura te ponad 160 tys. dolarów, wielkie jak na tamte czasy pieniądze, mógł zainwestować gdzie indziej, np. w szwajcarskim Davos. Wybrał jednak Krynicę, bo chciał coś zbudować w Polsce. Ponadto cenił sobie to świeże powietrze, ponieważ jako śpiewak miał chroniczne choroby gardła – opowiada Victoria Gurgul z Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego im. Jana Kiepury. – Hotel "Patria" miał być jego ostoją, jego bazą wypadową, skąd miał jeździć po całym świecie. Ponieważ Kiepura był wielkim patriotą i promotorem polskiej kultury na świecie, stąd nazwa "Patria", czyli "Ojczyzna" – wyjaśnia.

– Tu osiedli także jego rodzice i dbali o ten hotel, który był na wysokim, europejskim poziomie. Dzięki zbudowaniu przez Kiepurę w Krynicy "Patrii", pierwszego tak luksusowego hotelu, uzdrowisko umocniło swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Właśnie w nim, w latach 30., gościła węgierska para książęca – wskazuje Victoria Gurgul.

Cztery imprezy w roku

– Co roku Jan Kiepura jest obecny w czterech imprezach muzycznych, z czego trzy są organizowane przez Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury. 16 maja, w dniu jego urodzin, jest organizowany koncert, z kolei w lipcu mamy Letni Festiwal Muzyczny. Największa nasza impreza odbywa się w listopadzie, to Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury, skierowany do wszystkich śpiewaczek i śpiewaków do 35. roku życia – wylicza Trójkowy gość. – Czwartą największą imprezą jest oczywiście Festiwal Kiepurowski w sierpniu, organizowany przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i Urząd Miejski – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:52
Jan Kiepura: człowiek, który rozsławił Krynicę na świecie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Victoria Gurgul (Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury)
Data emisji: 3.02.2023
Godzina emisji: 11.44

pr

Polecane