Jan Kiepura: chłopak z Sosnowca, który podbił świat
2022-05-16, 21:05 | aktualizacja 2022-05-17, 21:05
16 maja przypadła 120 rocznica urodzin Jana Kiepury, najpopularniejszego i najwybitniejszego polskiego śpiewaka, tenora okresu międzywojennego, który występował z sukcesami na największych scenach teatralnych i estradach świata. Od 1967 roku w Krynicy-Zdroju odbywa się międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury.
Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 roku w Sosnowcu, w rodzinie piekarza. Zadebiutował na scenie mając 22 lata, by wkrótce śpiewać na scenach operowych całej Polski. W 1928 roku wyjechał do Wiednia, gdzie zaczęła się jego międzynarodowa kariera. Występował w największych salach Europy i świata, m.in. w mediolańskiej La Scali i londyńskim Covent Garden. Wystąpił także w 12 filmach muzycznych, które przyniosły mu ogromną popularność. W części z nich zagrał razem ze swoją żoną, węgierską śpiewaczką operową Martą Eggerth. Zmarł niespodziewanie na atak serca 15 sierpnia 1966 roku.
– Co by było dzisiaj, w czasach internetu, mediów społecznościowych, gdyby Jan Kiepura miał smartfona? – zastanawia się Alicja Węgorzewska, mezzosopranistka, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, pomysłodawczyni Bitwy Tenorów na róże. – On wtedy był tak słynny, charyzmatyczny, przeszedł przez cały świat. Śpiewał w każdym miejscu: stawał na dachach samochodów, na balkonach. I porywał za sobą tłumy. A dzisiaj powiedzielibyśmy, że jest celebrytą, ale w tym amerykańskim znaczeniu tego słowa: celebrity – dodaje.
– Jestem w szoku, że Jan Kiepura, który, jak powiedziała pani Alicja, byłby teraz celebrytą, zaczynał od pięknej, dramatycznej opery, śpiewając ją wiele lat. A później rozpropagował ten swój piękny głos i sztukę na cały świat poprzez muzykę filmową, piosenki. I z tej strony jest nam bardziej znany – dodaje Wojciech Sokolnicki.
Przeczytaj także
- Artyści wspierają Ukrainę: wielki koncert w NOSPR
- Radio Chopin – to już cztery lata
- Krystian Ochman w finale Eurowizji! "Wykorzystałem adrenalinę"
– Cieszę się, że pokazujemy go w sposób pogodny, jako wielkiego ekstrawertyka, jako człowieka, który porywał tłumy. Był pierwszy, który złamał "świętość opery". W tamtych czasach było absolutnie nie do pomyślenia, że ktoś, kto dotyka wielkich dzieł i kompozytorów, styka się z wielkimi sławami, śmie nazywać się tenorem staje na dachu samochodu, wychodzi na balkon i śpiewa dla gawiedzi, pospólstwa – tłumaczy Łukasz Lech, reżyser, scenarzysta, ale też pomysłodawca i konferansjer koncertów "Uśmiechnij się z Kiepurą". – I kocha tę publiczność, edukuje, przybliża publiczność do wielkiej sztuki. I staje się symbolem prawdziwego showmana, zmienia rzeczywistość.
Jan Kiepura - "Brunetki, blondynki..."/YouTube oceanic 7000
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Alicja Węgorzewska (mezzosopranistka, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej); Wojciech Sokolnicki (tenor, reżyser, producent), Łukasz Lech (reżyser, scenarzysta)
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 21.09
pr