Cyfrowa wystawa z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cyfrowa wystawa z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi
Biała Fabryka w Łodzi, siedziba Centralnego Muzeum WłókiennictwaFoto: shutterstock/Tomasz Warszewski

Rok 2023 to okrągły jubileusz dla Łodzi – 600-lecie nadania jej praw miejskich. Wystawa przygotowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma wpisać się w wydarzenia związane ze świętowaniem. Można ją obejrzeć z dowolnego miejsca w Polsce i na świecie, ponieważ jest dostępna na platformie cyfrowej.

  • Na wystawę składa się ponad 100 unikatowych obiektów związanych z historią przemysłowej Łodzi. Zdjęcia eksponatów, uzupełnione opracowaniami popularnonaukowymi i ciekawostkami, prezentują historię barwnego, wielokulturowego regionu.
  • Wystawa podzielona jest na pięć kategorii tematycznych: przedmioty codziennego użytku, ubiór i akcesoria stroju, pamiątki po rzemiośle, przemyśle i handlu, ikonografia oraz archiwalia.

Aparat fotograficzny z przełomu wieków i ubijaczka do śmietany

– Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, razem z partnerami: Archiwum Państwowym w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza, zaprasza do odwiedzin naszej wystawy, która została przygotowana z okazji obchodów 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich. Wystawa obejmuje ponad 100 obiektów podzielonych na pięć kategorii – mówi Marlena Kaliniak-Pacholska z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. – Można na niej zobaczyć m.in. mieszkowy aparat fotograficzny z przełomu XIX i XX w. czy urządzenie do ubijania śmietany z lat 30. XX w. – zachęca.

– Wśród takich perełek mamy także zdjęcie Juliusza Kunitzera, łódzkiego fabrykanta, mocno zaangażowanego w działalność dobroczynną, który został zastrzelony 30 września 1905 roku w tramwaju u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Nawrot – dodaje.

Stroje z minionych epok

– Na wystawie możemy też zobaczyć męski kostium kąpielowy z lat 30. XX wieku, ale też ubiory z Łódzkich Zakładów Przemysłu Odzieżowego: płaszcze i marynarki z "Próchnika", sukienki z "Telimeny" – wymienia Trójkowy gość. – Nasza wystawa jest dostępna na portalu, jest całkowicie bezpłatna i dostosowana do osób z niepełnosprawnościami – zapewnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:30
Cyfrowa wystawa przygotowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marlena Kaliniak-Pacholska (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)
Data emisji: 2.02.2023
Godzina emisji: 12.45

pr

Polecane