"Gwiezdne wojny" w Łodzi. O wystawie "Gwiezdne Historie" w Centrum Nauki i Techniki EC1

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Gwiezdne wojny" w Łodzi. O wystawie "Gwiezdne Historie" w Centrum Nauki i Techniki EC1
Wystawa "Gwiezdne Historie" w Centrum Nauki i Techniki EC1 w ŁodziFoto: mat. promocyjne

"Gwiezdne historie" – pod taki tytułem w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbywa się wystawa, prezentująca eksponaty związane z filmową sagą "Gwiezdne wojny". Prace wymagały pomysłowości a niekiedy i mnóstwa czasu. Na budowę jednego z obiektów – mierzącego cztery metry modelu Sokoła Millenium, jego autor Bernard Szukiel potrzebował kilku lat. O wystawie w audycji "Trójka przed Południem" opowiedział rzecznik prasowy Centrum Nauki i Techniki EC1 Michał Kędzierski.

"Gwiezdne wojny" i modelarstwo

W 1977 roku George Lucas pokazał amerykańskim widzom film science fiction "Gwiezdne wojny". Jego bohaterem jest Luke Skywalker, który – podobnie jak ojciec – chce zostać rycerzem Jedi. Dziś ta filmowa saga to cała, niezwykle dochodowa franczyza, do której zalicza się dziewięć filmów, seriale, komiksy, kreskówki, gry komputerowe, zabawki i kolekcjonerskie figurki.

Wśród fanów "Gwiezdnych wojen" nie brakuje fanów modelarstwa. To właśnie ich prace znalazły się na wystawie "Gwiezdne historie", którą można podziwiać w postindustrialnej przestrzeni Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Do stworzenia znanych z "Gwiezdnych wojen" postaci, pojazdów, kultowych statków kosmicznych i robotów użyto niecodziennych materiałów jak m.in. elementy drukarek i tonerów czy piłeczki pinpongowe.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

6:25
Świat "Gwiezdnych wojen" przeniósł się do Łodzi. Wystawa "Gwiezdne Historie" w Centrum Nauki i Techniki EC1 (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Papierowy Sokół Millennium

Jeden z najciekawszych eksponatów wystawy "Gwiezdne historie" to imponujący, czterometrowy model Sokoła Millennium stworzony z wykorzystaniem papieru i kleju przez polskiego pasjonata Bernarda Szukiela. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

– Jest na przykład X-Wing – zupełnie legendarny pojazd, w którym Luke Skywalker przemierzał galaktyczne przestrzenie. Jest też Yoda, Waldo i głowy droidów, które recytują kwestie z filmów. Tych modeli jest 30, więc jest co oglądać – mówił w "Trójce przed Południem" rzecznik prasowy łódzkiego EC1 Michał Kędzierski.

– To fascynujące, bo są to modele bardzo wiernie odwzorowujące to, co znamy z ekranów. Są to też modele, które pokazują, jak człowiek jest zdeterminowany i zainspirowany fenomenem kulturalnym. To staje się dla tych ludzi sposobem na życie – dodał. 


Wystawę "Gwiezdne historie" można oglądać do 27 lutego. Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi jest czynne od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00.

***

Tytuł audycji: "Trójka przed południem"
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Kędzierski (rzecznik prasowy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi)
Data emisji: 15.02.2022
Godzina emisji: 11.36

kr

Polecane