"Łódź filmowa", czyli wystawa o stolicy polskiej kinematografii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Łódź filmowa", czyli wystawa o stolicy polskiej kinematografii
Kostiumy prezentowane podczas drugiej części wystawy "Łódź filmowa” w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja obejmuje wkład Łodzi w rozwój polskiej kinematografii po II wojnie światowej w formie fragmentów najsłynniejszych filmów nakręconych w tym mieście, projektów scenograficznych do filmów, czy osobistych pamiątek po najsłynniejszych polskichFoto: Shutterstock

W Muzeum Kinematografii w Łodzi można już oglądać drugą część ekspozycji zatytułowanej "Łódź filmowa". Obejmuje ona okres po zakończeniu II wojny światowej i prezentuje historię miejsc, instytucji, osób, przestrzeni, które były związane z bardzo bogatą kulturą filmową tego miasta.

  • Muzeum Kinematografii w Łodzi mieści się w zabytkowym pałacu Karola Scheiblera i jest jedynym miejscem w Polsce, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej.
  • Pierwsza część wystawy "Łódź filmowa" obejmuje czasy od przełomu XIX i XX w. do roku 1939
  • Wśród eksponatów drugiej części wystawy "Łódź filmowa" znajdują się m.in. indeks studencki Krzysztofa Kieślowskiego, scenopis do etiudy Romana Polańskiego "Rozbijemy zabawę", kamera Ariflex 16 mm Piotra Sobocińskiego oraz mapa łódzkich lokalizacji, które "zagrały" w najsłynniejszych polskich produkcjach
  • Część wystawy poświęcona jest osobom i profesjom zazwyczaj pomijanym, a jednak niezwykle ważnym w procesie powstawania filmów: m.in. dźwiękowcom, pirotechnikom, kaskaderom czy dekoratorom

Indeks Kieślowskiego, notatki Osieckiej, scenopis Polańskiego

– Na widzów i zwiedzających czekają liczne sale poświęcone m.in. lokacjom filmowym, historii szkoły filmowej, Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych, która działa do dzisiaj, historii Semafora oraz łódzkich kin, które niestety już zniknęły z mapy miasta, ale staramy się zachować je w pamięci – wylicza kuratorka wystawy Zuzanna Woźniak. – W sali o szkole filmowej, znajduje się indeks Krzysztofa Kieślowskiego, dzięki któremu możemy się dowiedzieć nie tylko jakie miał oceny, ale także kto był jego wykładowcą. Są tu również inne ciekawe dokumenty: np. scenopis do etiudy Romana Polańskiego "Rozbijemy zabawę", ale także notatki z czasów studenckich Agnieszki Osieckiej, która studiowała w szkole filmowej reżyserię – wskazuje.

"Łódź filmowa" – nowa stała wystawa w Muzeum Kinematografii w Łodzi/YouTube Muzeum Kinematografii


– W temacie dotyczącym Wytwórni Filmów Fabularnych chcieliśmy skupić się na dwóch wątkach. Z jednej strony są znane nazwiska reżyserów, operatorów, scenografów, scenarzystów, ale my chcieliśmy opowiedzieć o osobach trochę zapomnianych, które także tworzyły film: dźwiękowcach, pirotechnikach, kaskaderach, rekwizytorach, dekoratorach – wymienia gość Katarzyny Cygler. – Dla nich także znalazła się przestrzeń na tej wystawie i tutaj można znaleźć bardzo ciekawe, czasami wręcz szokujące obiekty – zachęca.


Posłuchaj

5:05
Już można oglądać drugą część wystawy "Łódź filmowa" cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Projektor Ernemann Imperator – obiekt z wystawy stałej "Łódź filmowa"/YouTube Muzeum Kinematografii


Kaskaderzy i kamery

Wiele obiektów na tę wystawę przekazał m.in. Władysław "Dziuniek" Barański, nazywany królem polskich kaskaderów. – Udzielił także wywiadu, w którym opowiadał o swojej pracy, a którego fragmenty możemy oglądać na wystawie – opowiada Zuzanna Woźniak. – Prezentujemy też wiele interesujących obiektów z zakresu techniki filmowej: np. egzemplarz kamery Flex 300, który był wykorzystywany na planie "Krzyżaków" do scen plenerowych. Mamy też kamerę, przekazaną przez rodzinę Sobocińskich, a która należała do Witolda Sobocińskiego – wylicza.


Posłuchaj

5:07
Już można oglądać drugą część wystawy "Łódź filmowa" cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Dr Łukasz Biskupski – konsultant wystawy "Łódź filmowa" o ulubionych eksponatach/YouTube Muzeum Kinematografii


Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Zuzanna Woźniak (kuratorka wystawy)
Data emisji: 29.12.2021
Godziny emisji: 10.30, 10.39

pr

Polecane