Akwarela króla Karola III w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Akwarela króla Karola III w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Karol IIIFoto: shutterstock/Simon Ward Photography

W foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od niedawna można oglądać akwarelę przedstawiającą zamek Windsor. O niezwykłości dzieła decyduje jego autor: jest nim obecny król Anglii, Karol III. Brytyjski władca jest patronem Fundacji Theatrum Gedanense, która powstała w 1990 roku, a jej głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który otwarto w 2014 r.

  • Karol III maluje już od lat 70. XX w. Tworzy, podobnie jak królowa Wiktoria, jedynie akwarele
  • Dzieło wiszące w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim powstało w roku 1990, ma wymiary 80 cm x 60 cm i przedstawia zamek Windsor
  • Akwarela została przekazana prof. Jerzemu Limonowi podczas jednego ze spotkań z księciem Karolem jako dar dla Fundacji Theatrum Gedanense

Marzenie, które stało się rzeczywistością

Historia akwareli Karola III ściśle wiąże się z historią Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Fundacji Theatrum Gedanense. – Pomysł fundacji narodził się wtedy, gdy rodziło się nasze nowe demokratyczne państwo, czyli w roku 1989, i w roku 1990 została zarejestrowana. Jej inicjatorem był mój mąż, prof. Jerzy Limon, autor książki "Gdański teatr elżbietański", w której opisywał udokumentowane wizyty angielskich aktorów w XVII-wiecznym Gdańsku – tłumaczy Justyna Limon, wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense. – Mój mąż wraz z grupą przyjaciół postanowił założyć Fundację Theatrum Gedanense, której celem była odbudowa XVII-wiecznego teatru elżbietańskiego w Gdańsku. Ten teatr istniał przez prawie 200 lat i był, mało kto o tym wie, pierwszą sceną publiczną w Rzeczypospolitej – opowiada.

Gdański Teatr Szekspirowski został otwarty w roku 2014. Karol III – wtedy jeszcze książę Karol – nie mógł być obecny osobiście, jednak przysłał specjalne nagranie z życzeniami i gratulacjami.

Prośba o patronat wysłana pocztą na zły adres

- Mój mąż ogłosił, że chce wybudować teatr elżbietański, który tutaj istniał w XVII wieku, większość ludzi pukała się w czoło i mówiła: "Piękna idea, ale zupełnie szalony pomysł". Więc zastanawiał się, co mogłoby być magnesem, co by przydało fundacji wiarygodności. I kiedy przeczytał w prasie brytyjskiej, że książę Karol interesuje się kulturą, teatrem. Wpadł na pomysł, aby napisać do niego list i poprosić go, by został patronem fundacji – wspomina Justyna Limon. – To było wręcz nierealne, kiedy, siedząc w małym mieszkanku w bloku na komunistycznym osiedlu, oznajmił, że pisze list do księcia Karola. Po czym napisał go, pomaszerował na pocztę i wysłał. Na dodatek na zły adres, do pałacu Buckingham, gdzie mieszka królowa – śmieje się.

– Książę Karol, jak wielokrotnie wspominał mąż, był jedyną osobą z wielkich, możnych i sławnych tego świata, która odpowiedziała na list zwykłego człowieka i to jeszcze z dalekiej Polski – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:25
Akwarela brytyjskiego władcy Karola III została wyeksponowana we foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

                                        

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Justyna Limon (wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense)
Data emisji: 18.01.2023
Godzina emisji: 13.45

pr/kor

Polecane