Profesor Jerzy Limon – odszedł wybitny znawca sztuki elżbietańskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Profesor Jerzy Limon – odszedł wybitny znawca sztuki elżbietańskiej
Profesor Jerzy Limon podczas otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego / 2014 r. Foto: Łukasz Dejnarowicz / Forum

Odszedł wybitny teatrolog, znakomity anglista, tłumacz i pisarz – autor książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Inicjator stworzenia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i jego dyrektor od momentu powstania w roku 2008.


Limon 1200 a.jpg
Nie żyje Jerzy Limon. Przypominamy rozmowę z profesorem

Cieszył się, że mógł przywracać pamięć o tym, co łączyło kulturę polską i angielską. Było to dla niego bardzo ważne. A związane było ze wspomnieniami z młodości, kiedy jako student anglistyki i historii sztuki pierwszy raz wyjechał do Anglii.


Posłuchaj

3:16
Zmarł prof. Jerzy Limon (trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wielkim przeżyciem i zaskoczeniem były książki z historii kultury i sztuki europejskiej, w których kultura i sztuka kończyły się na Odrze – wspominał w wywiadzie dla radiowej Dwójki – Dalej nic nie było ani dzisiaj, ani w przeszłości: zostaliśmy wymazani z mapy Europy! Wtedy uświadomiłem sobie, że żelazna kurtyna działa w dwie strony – tłumaczył.

Prof. Jerzy Limon o gdańskim Teatrze Szekspirowskim/YouTube Pracodawcy Pomorza


Profesor Limon podkreślał, że walka o kulturę to walka o pamięć: w publikacjach, mediach, prywatnych rozmowach. – Podczas tego pierwszego wyjazdu zrozumiałem, że ktoś decyduje za nas o tym, co mamy pamiętać, a czego mamy nie pamiętać, o czym mamy wiedzieć, a o czym nie wiedzieć – wskazywał. – Dlatego, kiedy nastała wolna Polska, uznałem za swój obowiązek przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej, jaką były te kontakty teatralne Polski, Gdańska z Anglią – dodał.

Intrygi i intrygantki epoki elżbietańskiej – wykład prof. Jerzego Limona/YouTube Gdański Teatr Szekspirowski


– Recepcja dramaturgii szekspirowskiej współcześnie inscenizowanej w Polsce byłaby o zdecydowanie uboższa, gdyby nie Festiwal Szekspirowski. I w drugą stroną: festiwal nie tylko był oknem na świat, dzięki któremu dowiadywaliśmy się, jak Szekspira czytają i rozumieją w Europie, Azji, Ameryce, ale także po prostu – jak uprawia się teatr – stwierdza Jacek Kopciński z miesięcznika "Teatr".

Prof. Jerzy Limon o zarazie w czasach Szekspira/YouTube Gdański Teatr Szekspirowski


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Małgorzata Jędrzejczyk
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 13.47

pr

Polecane