Drony, które można ładować w powietrzu? O wynalazku chińskich naukowców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Drony, które można ładować w powietrzu? O wynalazku chińskich naukowców
Naukowcy z chińskiej uczelni pracują nad technologią umożliwiającą ładowanie drona w powietrzuFoto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock

Dron, który może pozostać "na zawsze" w powietrzu? To nie kolejny scenariusz filmu science fiction, ale realne rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z Northwestern Polytechnical University (NPU) w Chinach. Eksperci wykorzystują wiązki laserowe do ładowania dronów w powietrzu, co umożliwi ciągłe utrzymywanie maszyny nad ziemią.

Naukowcy z chińskiej uczelni chcą ładować akumulatory w dronach poprzez skierowanie wiązki laserowej w odpowiednie miejsce na maszynie. – Badacze mają zamiar napędzać go optyką. Skierują wiązkę laserową w płytkę, która będzie zamieszczona na dronie i zamieni światło w energię, która pozwoli zasilić wirniki, żeby dron znajdował się cały czas w powietrzu –  wyjaśnia Michał Wilanowski, ekspert w zakresie technologii dronowej. Gość "Trójki przed południem" dodaje, że nie możemy w tym przypadku jeszcze mówić o perpetum mobile, czyli maszynie zdolnej do wykonywania pracy w nieskończoność. – Tę energię będzie trzeba gdzieś wytworzyć i jakoś ją wysłać. Ale jak mówimy o perpetum mobile, to jest też wiele innych projektów, które zasilają bezzałogowce i umożliwiają wielogodzinne loty –  zaznacza ekspert.

Specjalista z zakresu technologii dronowej dodaje w rozmowie z Witoldem Lazarem, że na przestrzeni ostatnich lat drony stały się znacznie bardziej rozwiniętymi maszynami. – Ta zabawa jest bardziej poważna, ale też bezpieczniejsza. Wiele systemów zamontowanych w bezzałogowcach pozwala nam zatrzymać go w miejscu, aby nam nie uciekał. Do tego ich lot jest bardziej stabliny i maszyny lepiej reagują na drążki. Obecnie technologia bardzo mocno poszła do przodu –  podkreśla Michał Wilanowski.

Najczęściej czytane:

Zabawka czy przyszłość transportu?

W jaki sposób będzie można wykorzystać pracę chińskich naukowców? – Pomijając kwestie militarne, gdzie może to znaleźć wiele zastosowań, to w takim cywilnym zastosowaniu, jak patrolowanie lub dostarczanie przesyłek, nie będzie konieczności ograniczania długości tras ze względu na ilość paliwa w akumulatorze bezzałogowca – przewiduje Michał Wilanowski.

– Głównie skupiałbym się na tym, że da to możliwości realizowania dłuższych tras. Obecnie, także w Polsce, realizowane są transporty medyczne. Tylko te odległości są na razie opracowywane tak, aby ilość tego prądu wystarczyła na tę trasę. Ale już teraz myślimy o tym, że będą możliwe loty z jednego końca kraju na drugi. Może to być inspekcja linii, albo transport jakichś rzeczy. W bezzałogowcach ogranicza nas tylko wyobraźnia. Musimy tylko wiedzieć, co chcemy wymyślić – mówi ekspert w zakresie technologii dronowej.

Posłuchaj

7:01
Drony, które można ładować w powietrzu? O wynalazku chińskich naukowców (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Michał Wilanowski (ekspert w zakresie technologii dronowej)
Data emisji:
 12.01.2023
Godziny emisji: 11.43

qch

Polecane