Fuzja jądrowa – przełom w pozyskiwaniu zielonej energii
2023-01-05, 13:01 | aktualizacja 2023-01-05, 13:01
Po raz pierwszy naukowcy stworzyli reakcję fuzji jądrowej, która wytworzyła więcej energii, niż zostało zużyte podczas tego procesu. To może być przyszłość zielonej energii na świecie.
Eksperyment przeprowadzono w Narodowym Laboratorium im. Lawrence’a Livermore’a w Kalifornii. Pierwszy raz w historii w wyniku fuzji jądrowej uzyskano więcej energii niż zostało wykorzystane podczas tego procesu. Z użytych 2 wytworzono 3 Megadżule [MJ] energii.
Fuzja jądrowa potrzebuje energii
To prawdziwy przełom, ponieważ fuzja jądrowa ma potencjał do bycia najlepszym możliwym źródłem energii. Jednak jeszcze na energię pozyskiwaną w ten sposób przyjdzie nam poczekać.
– Sam układ jest zasilany blisko 200 wiązkami laserów, które trafiają w specjalnej konstrukcji w tarczę, gdzie metodą pośrednią dochodzi do reakcji syntezy. Do uruchomienia samych układów laserowych, potrzebujemy ok. 300-500 MJ energii – mówi dr Marcin Rosiński z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy – Dodatkowo do załadowania laserów potrzeba dużo czasu. Żeby pozyskiwać w ten sposób energię na skalę przemysłową, potrzeba skonstruować laser strzelający jak karabin maszynowy. To może potrwać.
- Fuzja jądrowa - słońce pod kontrolą, czyli przyszłość energetyki
- Tworzenie sztucznych gwiazd, czyli fuzja jądrowa
Niewyczerpane źródło
Jak przyznaje specjalista, wielkim plusem jest wykorzystanie deuteru i trytu. - Pierwszy z nich jest pozyskiwany z wody morskiej, tryt natomiast jest wytwarzany wewnątrz urządzenia. Samo paliwo jest praktycznie niewyczerpalne jeśli chodzi o źródło – tłumaczy ekspert i dodaje, że proces samej fuzji czyli złączenie pierwiastków jest mocno skomplikowane w warunkach ziemskich. Takie procesy możemy uzyskać, w elektrowni atomowej bazującej na rozczepieniu ciężkiego uranu.
Fuzja - czysta energia
W przypadku fuzji mamy do czynienia z czystą energią. Proces syntezy możemy przerwać w każdej chwili, nie ma czegoś takiego jak reakcja lawinowa, która może się pojawić w reaktorze jądrowym – wyjaśnia dr Marcin Rosiński. – Fuzja ma ogromny potencjał. Za nami optymistyczny eksperyment, potrzebujemy jednak jeszcze trochę czasu, żeby fuzja stała się odpowiedzią na wszystkie energetyczne problemy Ziemi.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 5.01.2023
Godzina emisji: 11.30
aw