Porozmawiajmy o autorytetach: kim są i czy nadal są nam potrzebne
Pokłon Trzech Króli, czy też mędrców bądź magów przybyłych ze Wschodu, jest doskonałą okazją do zastanowienia się nad pojęciem autorytetu. Kim on był, kim jest dzisiaj i czy może właśnie przeżywamy jego kryzys?
Mentor pomaga odkrywać i rozwijać potencjał ucznia/zdjęcie ilustracyjne
Foto: shutterstock/marvent
- Pojęcie autorytetu wiąże się z przekonaniem, że ktoś ma doświadczenie, mądrość, wie lepiej i ma szerszy ogląd danej sprawy
- W wielu kulturach autorytet wiąże się z wiekiem: zakłada się, ze im ktoś jest starszy, tym większe ma doświadczenie, a więc – jest mądrzejszy
Nie wiek, a doświadczenie
W pojęciu autorytetu zawiera się założenie, że ktoś inny ma lepszy, niż my sami wgląd w jakąś kwestię dotyczącą wiedzy bądź moralności, zachowania. – Dobrym przykładem może być sytuacja, kiedy podczas wizyty lekarz mówi pacjentowi "Jest pan chory, należałoby przeprowadzić operację, wiąże się to z takim i takim ryzykiem…". Ale ostatecznie pacjent pyta lekarza "Panie doktorze, mam się poddać tej operacji czy nie?" – tłumaczy dr Jakub Motrenko z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Jeżeli ktoś ma w naszych oczach autorytet, jesteśmy gotowi uznać to, co mówi i co nam radzi, niezależnie od dodatkowego uzasadnienia. Czyli uznajemy to, co on mówi, tylko dlatego, że to on powiedział – wskazuje.
– Rzecz jasna doświadczenie życiowe może taki autorytet budować, ale też można żyć 50 lat i więcej i autorytetu nie mieć. A można żyć krótko i mieć tak bogate doświadczenie życiowe, że się ten autorytet zdobędzie – dodaje.
Kryzys autorytetów?
– Często poszukujemy też autorytetów w strefie publicznej. Patrząc na polski kontekst można powiedzieć, że takim autorytetami byli Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, ks. Józef Tichner i inni – wylicza rozmówca Karola Gnata. – Ale strefa publiczna się zmieniła: nie ma już autorytatywnych intelektualistów, albo, mówiąc inaczej, intelektualistów totalnych. Można wręcz powiedzieć, że postać autorytetu została zastąpiona przez… ekspertów – stwierdza.
Zastanawiając się, czym jest autorytet nie można pominąć dwóch pokrewnych pojęć: autorytarny, które dotyczy wypowiedzi bądź osób oraz autorytatywny, odnoszący się do osób. – Pojęcie autorytarny kojarzy nam się z władzą i niekoniecznie jest to coś dla nas dobrego. Często sprzeciwiamy się tzw. autorytetom właśnie dlatego, że kojarzy nam się to z dominacją, tym, że ktoś chce nami rządzić – tłumaczy Trójkowy gość. – Mamy za to różnych "prywatnych" mistrzów, autorytety: mogą to być rodzice, nauczyciel, kapłan, lekarz, może to być trener lub przyjaciel. Więc nie jest tak, że tych autorytetów nie ma: zmieniła się sfera publiczna i zniknęły wielkie "gwiazdy", którym jesteśmy skłonni się podporządkować – ocenia.
Przewczytaj także
- Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele i jak postrzegają swoją pracę?
- Dzień Dobrych Wiadomości. Jak nie narzekać i szukać pozytywnych stron życia?
- Postanowienia noworoczne. Jakie cele warto sobie stawiać?
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: dr Jakub Motrenko (Wydział Socjologii UW)
Data emisji: 6.01.2023
Godzina emisji: 9.15
pr