Dzień Dobrych Wiadomości. Jak nie narzekać i szukać pozytywnych stron życia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Dobrych Wiadomości. Jak nie narzekać i szukać pozytywnych stron życia?
Umiejętność skupiania się na pozytywnych informacjach nie wszystkim przychodzi naturalnieFoto: Shutterstock/stockfour

Pomysł Dnia Dobrych Wiadomości (8 września) powstał w środowisku artystyczno-literackim Salonu 101 założonego przez Małgorzatę Bocheńską. Jego celem jest promowanie Polski i Polaków jako ludzi twórczych i życzliwych. To bardzo się przyda, gdyż jesteśmy jednak uważani za pesymistów i narzekaczy. Dlaczego tak się dzieje?

  • Dzień Dobrych Wiadomości został proklamowany 8 września 2001 roku w Warszawie
  • Badania naukowe wykazują, że Polacy narzekają więcej niż np. Amerykanie

Chwilowa ulga i długotrwałe obciążenie

– Jako Polacy mamy jednak tendencję do narzekania i to narzekanie nas łączy. Łatwiej nam się poczuć blisko w takim podobieństwie, którym, niestety, jest narzekanie – mówi psycholog Iwona Startek. – Wiele osób mówi, że "jak narzekają, to robi im się lżej". To ma jednak swoje konsekwencje: może dawać chwilową ulgę, jednak w dłuższej perspektywie działa obciążająco, gdyż jest to pewnego rodzaju stresor [wewnętrzne lub zewnętrzne zdarzenie lub bodziec, który wywołuje stres – red.] – wskazuje.

– Niektórzy mówią, że to ich motywuje: jak ponarzekają, to nazwą problem i będą mieli motywację, by to zmienić. Zapominają jednak o kosztach, które ponoszą, gdyż narzekanie uwrażliwia nas na to, co negatywne. Buduje filtr poznawczy, przez który częściej i mocniej wpadają problemy, te informacje, które są przykre, trudne. Jesteśmy na nie bardziej uwrażliwieni – dodaje.

Wszystko dobrze kontra stara bieda

– Przeprowadzane badania wykazały, że my, jako Polacy, narzekamy więcej niż, np. Amerykanie. To jest też związane z kulturą, w jakiej żyjemy: oni mówią keep smiling, a na pytanie "Jak się masz?" odpowiadają "Mam się dobrze" – tłumaczy Trójkowy ekspert. – Natomiast my na to samo pytanie odpowiadamy "Stara bieda", a jak chcemy powiedzieć, że dobrze, to mówimy "Nie mam na co narzekać"... – zauważa.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:56
Dzisiaj jest Dzień Dobrych Wiadomości
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 8.09.2022
Godzina emisji: 7.10

pr

Polecane