Dzień Dobrych Wiadomości. Jak nie narzekać i szukać pozytywnych stron życia?
2022-09-08, 07:09 | aktualizacja 2022-09-08, 18:09
Pomysł Dnia Dobrych Wiadomości (8 września) powstał w środowisku artystyczno-literackim Salonu 101 założonego przez Małgorzatę Bocheńską. Jego celem jest promowanie Polski i Polaków jako ludzi twórczych i życzliwych. To bardzo się przyda, gdyż jesteśmy jednak uważani za pesymistów i narzekaczy. Dlaczego tak się dzieje?
- Dzień Dobrych Wiadomości został proklamowany 8 września 2001 roku w Warszawie
- Badania naukowe wykazują, że Polacy narzekają więcej niż np. Amerykanie
Chwilowa ulga i długotrwałe obciążenie
– Jako Polacy mamy jednak tendencję do narzekania i to narzekanie nas łączy. Łatwiej nam się poczuć blisko w takim podobieństwie, którym, niestety, jest narzekanie – mówi psycholog Iwona Startek. – Wiele osób mówi, że "jak narzekają, to robi im się lżej". To ma jednak swoje konsekwencje: może dawać chwilową ulgę, jednak w dłuższej perspektywie działa obciążająco, gdyż jest to pewnego rodzaju stresor [wewnętrzne lub zewnętrzne zdarzenie lub bodziec, który wywołuje stres – red.] – wskazuje.
– Niektórzy mówią, że to ich motywuje: jak ponarzekają, to nazwą problem i będą mieli motywację, by to zmienić. Zapominają jednak o kosztach, które ponoszą, gdyż narzekanie uwrażliwia nas na to, co negatywne. Buduje filtr poznawczy, przez który częściej i mocniej wpadają problemy, te informacje, które są przykre, trudne. Jesteśmy na nie bardziej uwrażliwieni – dodaje.
Wszystko dobrze kontra stara bieda
– Przeprowadzane badania wykazały, że my, jako Polacy, narzekamy więcej niż, np. Amerykanie. To jest też związane z kulturą, w jakiej żyjemy: oni mówią keep smiling, a na pytanie "Jak się masz?" odpowiadają "Mam się dobrze" – tłumaczy Trójkowy ekspert. – Natomiast my na to samo pytanie odpowiadamy "Stara bieda", a jak chcemy powiedzieć, że dobrze, to mówimy "Nie mam na co narzekać"... – zauważa.
Przeczytaj także:
- Parawaning – polska wakacyjna tradycja. Dlaczego odgradzamy się na plaży?
- Coraz mniej mówimy sobie "dzień dobry". Przyczyną nie tylko brak manier
- Polacy szóstym najuczciwszym narodem na świecie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 8.09.2022
Godzina emisji: 7.10
pr