Do czego przydają się gry wideo? Do rozwijania kariery zawodowej!
– Granie na komputerze lub konsoli pomaga osiągnąć zawodowy sukces – uważają badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey, którzy przeanalizowali wpływ gier wideo na miękkie kompetencje graczy. Czy więc przeznaczanie wolnego czasu, na przykład przerwy świątecznej, na grę strategiczną to dobry pomysł?
Naukowcy twierdzą, że gry wideo rozwijają nasze umiejętności
Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com
- Gry komputerowe istnieją już ponad pół wieku. Jednak niektóre powstały jako element szkolenia żołnierzy w radzeniu sobie ze stresem
- Coraz większą popularność w procesie rekrutacji zdobywają tzw. gry kompetencyjne
Zaczęło się, jak zwykle, od wojska
– Niektóre gry powstały po to, aby uczyć żołnierzy, jak radzić sobie w stresowych sytuacjach, na przykład na polu bitwy. Tak więc geneza gier jest zdecydowanie związana z edukacją, rozwijaniem za ich pomocą pewnych kompetencji – tłumaczy Joanna Pigulak, ekspertka gier wideo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – I ten element pozostał w grach do tej pory – wskazuje.
Brytyjscy naukowcy sprawdzili, że konkretne kategorie gier wpływają na kompetencje związane z konkretną branżą. – Kiedy mówimy np. o osobach na stanowisku managerów, to tutaj kompetencja wiązana była z grami RPG, które wiązały się z angażowaniem w rozwiązywanie problemów w bardzo otwarty sposób, wychodzeniem poza schemat, szukaniem nowych możliwości – tłumaczy psycholog Piotr Grajewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Rekrutacja jak gra wideo
– Jedną z pierwszych umiejętności, które są sprawdzane w trakcie rozmowy weryfikacyjnej, są umiejętności związane z komunikatywnością. Już sama rozmowa jest testem – wyjaśnia Mateusz Żydek z jednej z firm rekruterskich. – Coraz popularniejsze robią się też w Polsce tzw. gry kompetencyjne. Np. jeżeli chce się zostać agentem ubezpieczeniowym, to w jednej z firm ubezpieczeniowych pierwszym etapem jest przejście takiej właśnie gry – wskazuje.
Na pewno też w procesie rekrutacji można się pochwalić wynikami swojej gry. – Jeżeli potrafimy udokumentować i fajnie uzasadnić, dlaczego dane umiejętności mogą być przydatne i jak wpływają na to, że warto nas zatrudnić, taki komunikat zawsze znajdzie przełożenie – dodaje.
Przeczytaj także
- Praca nasza codzienna
- Czterodniowy tydzień pracy. Czy sprawdziłby się w Polsce?
- Networking, czyli jak zbudować trwałą sieć kontaktów i znajomości na całe życie
- Życie marynarza – piękna przygoda czy ciężka praca?
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 11.28
pr/kor