Do czego przydają się gry wideo? Do rozwijania kariery zawodowej!
2022-12-29, 15:12 | aktualizacja 2022-12-30, 06:12
– Granie na komputerze lub konsoli pomaga osiągnąć zawodowy sukces – uważają badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey, którzy przeanalizowali wpływ gier wideo na miękkie kompetencje graczy. Czy więc przeznaczanie wolnego czasu, na przykład przerwy świątecznej, na grę strategiczną to dobry pomysł?
- Gry komputerowe istnieją już ponad pół wieku. Jednak niektóre powstały jako element szkolenia żołnierzy w radzeniu sobie ze stresem
- Coraz większą popularność w procesie rekrutacji zdobywają tzw. gry kompetencyjne
Zaczęło się, jak zwykle, od wojska
– Niektóre gry powstały po to, aby uczyć żołnierzy, jak radzić sobie w stresowych sytuacjach, na przykład na polu bitwy. Tak więc geneza gier jest zdecydowanie związana z edukacją, rozwijaniem za ich pomocą pewnych kompetencji – tłumaczy Joanna Pigulak, ekspertka gier wideo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – I ten element pozostał w grach do tej pory – wskazuje.
Brytyjscy naukowcy sprawdzili, że konkretne kategorie gier wpływają na kompetencje związane z konkretną branżą. – Kiedy mówimy np. o osobach na stanowisku managerów, to tutaj kompetencja wiązana była z grami RPG, które wiązały się z angażowaniem w rozwiązywanie problemów w bardzo otwarty sposób, wychodzeniem poza schemat, szukaniem nowych możliwości – tłumaczy psycholog Piotr Grajewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Rekrutacja jak gra wideo
– Jedną z pierwszych umiejętności, które są sprawdzane w trakcie rozmowy weryfikacyjnej, są umiejętności związane z komunikatywnością. Już sama rozmowa jest testem – wyjaśnia Mateusz Żydek z jednej z firm rekruterskich. – Coraz popularniejsze robią się też w Polsce tzw. gry kompetencyjne. Np. jeżeli chce się zostać agentem ubezpieczeniowym, to w jednej z firm ubezpieczeniowych pierwszym etapem jest przejście takiej właśnie gry – wskazuje.
Na pewno też w procesie rekrutacji można się pochwalić wynikami swojej gry. – Jeżeli potrafimy udokumentować i fajnie uzasadnić, dlaczego dane umiejętności mogą być przydatne i jak wpływają na to, że warto nas zatrudnić, taki komunikat zawsze znajdzie przełożenie – dodaje.
Przeczytaj także
- Praca nasza codzienna
- Czterodniowy tydzień pracy. Czy sprawdziłby się w Polsce?
- Networking, czyli jak zbudować trwałą sieć kontaktów i znajomości na całe życie
- Życie marynarza – piękna przygoda czy ciężka praca?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 11.28
pr/kor