Romantyzm wiecznie żywy, czyli wieszcze wciąż inspirujący

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Romantyzm wiecznie żywy, czyli wieszcze wciąż inspirujący
Joseph ConradFoto: Polona.pl

Dokładnie 165 lat temu urodził się Joseph Conrad, artysta, który tworzył na przełomie XIX i XX w. w języku angielskim, a jednak polski romantyzm miał na niego ogromny wpływ. Czy romantyczne widzenie świata wciąż wpływa na współczesnych twórców, nie tylko literatury, ale także filmu czy teatru?

  • Joseph Conrad, a właściwie Józef Konrad Korzeniowski, w wieku 17 lat, nie ukończywszy gimnazjum, wyjechał do Marsylii, gdzie zaczął pracę jako zwykły marynarz. Na morzu pracował przez kolejne 19 lat
  • Swoją pierwszą powieść, "Szaleństwo Almayera", wydał w roku 1895

Zakodowany młodzieńczy romantyzm

– W przypadku Conrada wpływ romantyzmu był ewidentny, wyniósł go ze swojego środowiska. Był wychowywany i kształtowany przez bardzo patriotyczną rodzinę, również edukacja miała znaczenie – tłumaczy dr Ewangelina Skalińska. – Później, przenosząc się do innego środowiska, decydują się na wybór innego języka, w jakiś sposób od tego wszystkiego się odciął. Jednak te wszystkie młodzieńcze frazy, uczucia są w nas kodowane i w nas pozostają. I na różne sposoby można śledzić obecność romantyzmu u Conrada – wskazuje.

– Prof. Konrad Samsel napisał nawet książkę porównawczą "Norwid – Conrad. Epika w perspektywie modernizmu", która bardzo dokładnie pokazuje, jak losy obu panów się łączyły – dodaje.

Od Jana Pawła II po kryminał

– Romantyzm jest właściwie stale obecny w kulturze na bardzo wielu poziomach – od tej literatury i poezji najwyższej, gdzie tego romantyzmu, zwłaszcza Mickiewicza, ale i trochę Norwida, jest bardzo dużo. Największe osiągnięcia ostatnich dziesięcioleci to m.in. "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II, gdzie wyraźnie widać nawiązania do "Liryków lozańskich" Adama Mickiewicza, późna twórczość Tadeusza Różewicza czy Jarosław Marek Rymkiewicz – wylicza rozmówczyni Marty Piaseckiej. – Ale też mamy kulturę popularną, w której romantyzm jest obecny na wielu rozmaitych płaszczyznach. Mamy np. dwa kryminały Pawła Goźlińskiego. Pierwszy, "Jul", osadzony jest w realiach XIX-wiecznego Paryża lat 40., a więc końca życia Juliusza Słowackiego. Bardzo jest ciekawe zarazem, jak autor wykorzystuje fragmenty romantycznych tekstów literackich – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:27
Romantyczne wpływy u Conrada i współczesnych twórców (Trojka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: dr Ewangelina Skalińska
Data emisji: 7.12.2022
Godzina emisji: 12.42

pr/kor

Polecane