Nowość na kanale "Radiobook": "Smuga cienia" Josepha Conrada

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Smuga cienia" Josepha Conrada
"Smuga cienia" kolejną propozycją w ramach "Radiobooka"Foto: Radiobook

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" po raz piąty sięgamy do dorobku Josepha Conrada, angielskiego powieściopisarza polskiego pochodzenia.

Punktem wyjścia do historii opisanej w "Smudze cienia" jest epizod z czasów morskich Conrada, kiedy w latach 1888-1889 dowodził żaglowcem "Otago" przejętym po nagłej śmierci na morzu jego kapitana. W wersji literackiej jest to rozprawka psychologiczno-moralna. Epidemia febry na pokładzie zmusza do przekroczenia symbolicznej smugi cienia, poza którą nie ma łatwych odpowiedzi. Młody kapitan zadaje sobie pytania o odpowiedzialność w obliczu zagrożenia, o granicę pomiędzy dobrem i złem, o cenę honoru i znaczenie ludzkiej solidarności.

Ta krótka powieść, napisana przez Conrada w 1915 roku, pierwszy raz ukazała się jesienią 1916 roku w odcinkach, w nowojorskim "Metropolitan Magazine". Pierwsze wydanie książkowe pojawiło się w marcu 1917 roku, w Wielkiej Brytanii. W Polsce "Smuga cienia" ukazała się w 1925 roku, w przekładzie Jadwigi Korniłowiczowej, my zaś proponujemy tłumaczenie Anieli Zagórskiej, kuzynki Conrada, która za namową autora dokonała tłumaczenia niemal wszystkich jego dzieł w latach 1923-1939.

Kinowa ekranizacja historii opisanej w "Smudze cienia" jest dziełem Andrzeja Wajdy powstałym w 1976 roku. Rolę kapitana Josepha Conrada-Korzeniowskiego zagrał w tej polsko-brytyjskiej produkcji dwudziestokilkuletni wówczas Marek Kondrat.

Powieść w wydaniu dźwiękowym zarejestrował w 2004 roku w studiach Polskiego Radia znakomity aktor teatralny i filmowy, Krzysztof Wakuliński.

YouTube/Radiobook

Projekt "Radiobook" 

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

mg

Polecane