Sukces polskich naukowców. Przełomowy inteligentny opatrunek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Sukces polskich naukowców. Przełomowy inteligentny opatrunek
Inteligentny opatrunek jest tani w przygotowaniu i odpowiada na realne zapotrzebowanieFoto: Shutterstock/TommyStockProject

– W konkursie Jamesa Dysona przedstawiliśmy nasz pomysł na inteligentny opatrunek z wbudowanym sensorem pH do diagnostyki ran przewlekłych – mówi inż. Piotr Walter, jeden z twórców rozwiązania, które zwyciężyło w prestiżowym konkursie projektowym. 

  • SmartHeal, czyli bezinwazyjna diagnoza i szybszy powrót do zdrowia
  • Zaburzenia gojenia – problem milionów ludzi
  • Pomoc chorym, ułatwienia dla medyków

Współczynnik pH rany i sączącego się z niej wysięgu można odczytać dzięki specjalnej aplikacji, którą wystarczy zbliżyć do inteligentnego opatrunku, przyklejonego na ranę. – Na podstawie odczytu ph możemy obiektywnie i bezinwazyjnie ocenić poziom gojenia się rany. Aktualne metody oceniające stan rany na podstawie jej rozmiaru, koloru, zapachu czy wilgotności są subiektywne, pobranie zaś tkanek do badań laboratoryjnych jest inwazyjne. Nasze rozwiązanie pozwala na obiektywną i bezinwazyjną ocenę. Po drugie rozwój bakterii na zmienionym chorobowo miejscu zmienia pH w kierunku zasadowym, więc z pomocą smartHeala możemy szybko wykryć potencjalne infekcje. Wszystko to robimy bez zdejmowania opatrunku, co jest szczególnie ważne, bo najczęstszym błędem przy dbaniu o rany przewlekłe jest zbyt częsta zmiana opatrunku. Narusza to tkankę tworzącą się na ranie i wydłuża proces gojenia – wyjaśnia gość "Trójki przed południem". 

Rany przewlekłe - najtrudniejsze wyzwanie

SmartHeal nie powstał z myślą o zdartych kolanach czy rozciętych przez nieuwagę palcach. Został on zaprojektowany dla ran przewlekłych, czyli tych gojących się dłużej niż sześć tygodni. – Czasami nie goją się miesiącami, a nawet latami, co wiąże się z wieloma powikłaniami. 20 mln ludzi na całym świecie zmaga się z nimi. W przypadku seniorów te statystyki są szczególnie zatrważające, bo w czasie dwuletniego okresu obserwacji pacjentów po 70. roku życia, zmagających się z ranami przewlekłymi, 28 procent z nich umarło. To aż siedmiokrotnie więcej niż w grupie bez patologii gojenia – zauważa inż. Piotr Walter. 

Przeczytaj także:

Do najtrudniej gojących się ran należą poparzenia, odleżyny, które zamieniły się w otwartą ranę, i owrzodzenia stopy cukrzycowej. – SmartHeal wymaga zmian, ale rzadziej niż w przypadku normalnych opatrunków. Jak często? To pokażą badania kliniczne – dodaje naukowiec. 

Posłuchaj

8:26
Inteligentny opatrunek, czyli szybszy powrót do zdrowia (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Opatrunek nie tylko odpowiada na realne zapotrzebowanie, ale jest także tani w przygotowaniu. Jego zastosowanie może przyczynić się ponadto do odciążenia personelu medycznego. Wielu chorych z ranami przewlekłymi jest leczonych w domach i dotychczas kontrola rany wymagała specjalnej wizyty. SmartHeal umożliwia zaś przesyłanie pobranych danych.  

W tegorocznej edycji konkursu Jamesa Dysona rywalizowało 1600 projektów z 34 krajów. 

James Dyson Award 2022 Global Winners announced/James Dyson Foundation

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: inż. Piotr Walter (jeden z twórców inteligentnego opatrunku, Politechnika Warszawska)
Data emisji: 5.12.2022
Godzina emisji: 10.33 

gs/kor

Polecane