Przydomowa turbina wiatrowa i panel słoneczny – recepta na własny prąd?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przydomowa turbina wiatrowa i panel słoneczny – recepta na własny prąd?
Specjalną turbinę można połączyć z takimi źródłami energii, jak fotowotaika i energetyka geotermalna, czyli pompy ciepła – mówił dr inż. Michał Lipian z Politechniki ŁódzkiejFoto: Shutterstock/Alberto Masnovo

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad przydomową turbiną wiatrową, montowaną wraz z panelem słonecznym. Wykorzystywanie wiatru i ruchu powietrza wytwarzanego przez pojazdy na drodze pozwoliłoby na produkcję ok. 1 kW energii na godzinę, a to wystarczyłoby na zasilanie nawet dwóch gospodarstw domowych. W "Trójce przed południem" opowiedział o tym dr inż. Michał Lipian z Politechniki Łódzkiej. 

Połączenie turbiny i innych odnawialnych źródeł energii

Gość Trójki opowiedział o projektowanej turbinie. – Podstawy jej konstrukcji są znane od stu lat, wtedy pojawiły się pierwsze patenty turbiny o pionowej osi obrotu. Prototyp tej naszej już powstał, będziemy ją rozwijać, ma specjalnie dostosowaną geometrię łopat, które są wykonane w innowacyjnej technologii. Politechnika Łódzka będzie również projektować generator, a także łączyć turbinę z takimi źródłami energii jak fotowoltaika i energetyka geotermalna, czyli pompy ciepła – mówił Michał Lipian.

Czytaj też:

Prace nad automatyką i sterowaniem

Dodał, że prototyp jest opracowywany z firmą turecką, która przeprowadzała już jego pierwsze badania. – Nasze wieloletnie doświadczenia pozwolą podnieść tę turbinę na wyższy poziom, poprawi się jej sprawność i wytrzymałość. Będzie mogła wejść na polski i europejski rynek. Pracujemy nad automatyką i sterowaniem – powiedział.

Inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 8–12 lat

Na razie nie wiadomo, jaka będzie cena urządzenia. – Sporo zależy od wielkości produkcji, w przypadku maszyny o mocy 3 do 5 kW zaporową ceną jest około 20 tysięcy złotych. To, nad czym pracujemy, prawdopodobnie byłoby bliższe ośmiu, może kilkunastu, tysiącom złotych. Ta inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 8–12 lat – stwierdził Michał Lipian. 


Posłuchaj

10:37
Przydomowa turbina wiatrowa i panel słoneczny – recepta na własny prąd? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr inż. Michał Lipian (Politechnika Łódzka)
Data emisji: 30.11.2022
Godzina emisji: 11.30

mo/kor

Polecane