Demeter - polska żeńska analogowa misja kosmiczna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Demeter - polska żeńska analogowa misja kosmiczna
Uczestniczki misji DemeterFoto: mat.pras/ AGH

Trwa pierwsza w Polsce żeńska analogowa misja kosmiczna, w której skład wchodzą studentki Akademii Górniczo-Hutniczej. Jej celem są m.in. eksperymenty związane z produkcją żywności w układach odizolowanych. 

  • W analogowej misji Demeter bierze udział sześć studentek Akademii Górniczo-Hutniczej
  • Załoga przebywa w monitorowanym symulatorze bazy kosmicznej 
  • Celem misji są m.in. eksperymenty związane z uprawą roślin w układach hydroponicznych 

Demeter  jak w kosmosie

Demeter to pierwsza w Polsce i druga w Europie siedmiodniowa żeńska misja analogowa. Trójce udało się porozmawiać z jej uczestniczkami na półmetku jej trwania.  Analogowa misja kosmiczna oznacza, że jesteśmy w symulatorze bazy kosmicznej, która znajduje się w habitacie, i mierzymy się z podobnymi wyzwaniami, jakie czekają na astronautów w bazie na Księżycu - opowiadają uczestniczki misji.  Jesteśmy w pomieszczeniu, w którym nie mamy dostępu do światła dziennego i jesteśmy odseparowane od świata zewnętrznego. W bazie jest wiele systemów odpowiedzialnych za podtrzymywanie naszych funkcji życiowych, monitorują one także nasze otoczenie oraz stan naszego zdrowia.

W skład załogi wchodzą studentki Akademii Górniczo-Hutniczej: Marta Gajewska, Martyna Garbińska, Lidia Dyląg, Magdalena Bator, Wiktoria Foryś i Wiktoria Tokarczyk.

Produkcja żywności

Symulacja misji kosmicznej skupia się na eksperymentach związanych z produkcją żywności w układach odizolowanych, optymalizacją zużycia wody oraz analizą dynamiki grupy i aspektów psychofizjologicznych dot. kobiet. 

– Póki co czujemy się dobrze, a załoga jest zgrana. Mamy bardzo dużo pracy. Zajmujemy się symulacją budowy układów hydroponicznych, z jakimi mierzyliby się astronauci w kosmosie, czyli hodujemy rośliny bez użycia gleby – opowiadają rozmówczynie Witolda Lazara. – Badania trwają od rana do wieczora. Uprawiamy między innymi cebulę i bazylię i poddajemy je różnego rodzaju eksperymentom.

Źr. Facebook/Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie


Posłuchaj

6:48
O misji Demeter opowiadają jej uczestniczki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Marta Gajewska, Martyna Garbińska, Lidia Dyląg, Magdalena Bator, Wiktoria Foryś, Wiktoria Tokarczyk (uczestniczki pierwszej żeńskiej analogowej misji kosmicznej Demeter)
Data emisji: 01.12.2022
Godzina emisji: 11.35

aw/kor

Polecane