Wojciech Fangor – hołd na stulecie urodzin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciech Fangor – hołd na stulecie urodzin
Wojciech Fangor urodził się równo sto lat temuFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Równo sto lat od dnia urodzin Wojciecha Fangora w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie odsłonięta ostatnia rzeźba jego autorstwa. Wystartuje też cyfrowe archiwum, pokazujące mniej znane oblicze tego wszechstronnego artysty.

Urodzony 15 listopada 1922 roku w Warszawie Wojciech Fangor należał do grona polskich artystów, których sława znacznie wykraczała poza granice ojczyzny. Swoje pierwsze dzieła tworzył w duchu socrealizmu, od którego odciął się w późniejszych latach. Na początku lat 60. wyemigrował do Berlina, skąd przeniósł się do Wielkiej Brytanii, by osiąść na stałe w Stanach Zjednoczonych. Jest uznawany za współtwórcę tzw. polskiej szkoły plakatu oraz jednego z czołowych przedstawicieli op-artu, czyli dziedziny sztuki, która szczególnie mocno miała oddziaływać na zmysł wzroku odbiorcy.

Nieznana rzeźba i unikatowe archiwum

Fangor zmarł w 2015 roku, pozostawiając po sobie m.in. projekt rzeźby "MSzN". Jej tytuł jest skrótem od nazwy warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie dziś o godz. 18, w setną rocznicę urodzin artysty, zostanie uroczyście odsłonięte trzyipółmetrowe dzieło, wykonane już po jego śmierci.

Jednocześnie z odsłonięciem rzeźby na stronie internetowej muzeum wystartuje wirtualne archiwum życia i twórczości Wojciecha Fangora. Będzie można dzięki niemu poznać również tę mniej znaną część dorobku artysty, który specjalizował się w malarstwie, rzeźbie i sztukach graficznych, a w wolnych chwilach pisał libretta operowe, zajmował się astronomią czy architekturą. – Fangor interesował się światem, który go otaczał – mówił w Trójce Maciej Harland-Parzydło z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Ciekawą część archiwum stanowią listy Fangora do rodziny i innych artystów oraz ważnych postaci ze świata sztuki. Zgromadzono ich tam łącznie około trzech tysięcy, a wśród adresatów są m.in. dyrektor nowojorskiego Guggenheim Museum Thomas Messer oraz sławna amerykańska tancerka i choreograf Marta Graham, której polski artysta zaprojektował scenografię do jednego ze spektakli.


Posłuchaj

6:34
Wojciech Fangor – hołd na stulecie urodzin (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi:
 Katarzyna Cygler
Gość: 
Maciej Harland-Parzydło (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
Data emisji: 
15.11.2022
Godziny emisji: 
13.37

kc/kor


Polecane