Rośnie popularność polskich dzieł sztuki. W które prace warto zainwestować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rośnie popularność polskich dzieł sztuki. W które prace warto zainwestować?
Dzieła polskich artystów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ceny na aukcjach rosną. Foto: Shutterstock

Rynek dzieł sztuki w Polsce nieustannie rośnie. Prace polskich twórców cieszą się sporym zainteresowaniem i stale zyskują na wartości. Inwestorów nie brakuje. Którzy artyści cieszą się obecnie największą popularnością? 

Tylko w ubiegłym roku rynek dzieł sztuki w Polsce urósł o ponad trzydzieści procent. Obecnie, jego wartość wynosi trzysta osiemdziesiąt milinów złotych. Skąd takie zainteresowanie? 

– Liczba dzieł sztuki na rynku jest ograniczona. Przy stale rosnącym popycie i ograniczonej podaży, ceny znacząco rosną. Przykładem mogą być prace Tadeusza Makowskiego czy Tamary Łempickiej, które wyceniane są na 4,5 miliona złotych. Zaingerowaniem cieszą się również prace artystów niszowych, co widać w przypadku prac Bolesława Cybisa. Jego obraz został sprzedany za półtora miliona – mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego Desa Unicum. – W cenie są również dzieła żyjących twórców. Powodzeniem cieszy się m.in. Stefan Gierowski czy artyści z Gruppy. Tendencja nie odnosi się bezpośrednio do prac tworzonych współcześnie, jednak dzieła z lat od 60. do 90. coraz częściej są obiektem zainteresowania kolekcjonerów i inwestorów – dodaje.

shutt sztuka 1200.jpg
Inwestycje w sztukę. Na co warto zwrócić uwagę?

Ceny rosną

Najdroższym obrazem sprzedanym w Polsce jest obecnie praca Wojciecha Fangora. Za "M22" zapłacono ponad 7,3 miliona złotych. Numerem dwa na liście cenowej jest obraz Jana Matejki.


"

Wojciech Fangor - M22 (olej), 1969, fot. Desa Unicum. #PolishMastersofArt

Opublikowany przez Polish Masters of Art Piątek, 4 grudnia 2020
"

Posłuchaj

3:58
Boom na polskie dzieła sztuki (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Sztuka współczesna weszła na rynek i w pewien sposób go opanowała. Mimo to starsze dzieła trzymają się świetnie, czego przykładem są prace Matejki, Makowskiego czy Malczewskiego – podkreśla Rafał Kamecki z portalu artinfo.pl.

Inwestycja w sztukę

Chętnych do zakupu dzieł sztuki nie brakuje. Paliwem do wzrostu cen okazała się pandemia, która wymusiła poszukiwanie alternatywnych inwestycji. Eksperci przekonują, że lokując kapitał, warto zapamiętać kilka nazwisk. – Za kilka lat najbardziej poszukiwana będzie klasyka współczesności, czyli prace Starzewskiego, Gierowskiego, Lebensteina, Kantora i Nowosielskiego. Na zakup ich prac zawsze będą chętni. Obserwujemy też otwieranie się kierunku, który nazywamy "nowym pokoleniem". To prace tworzone po 1989 roku. Można do nich zaliczyć obrazy Uklańskiego, Sasnala, Maciejowskiego, Bujnowskiego i kilku innych. Nazwisk jest sporo, a prace bardzo cenne – przekonuje Kamecki. 

"

Jest jednym z najbardziej radykalnych współczesnych polskich malarzy. Rafał Bujnowski próbuje oczyścić swoją sztukę z...

Opublikowany przez Desa Unicum Wtorek, 23 czerwca 2020
"

– Jeżeli pojawiają się duże środki, a ceny rosną, na rynek napływają coraz to lepsze obiekty. Dotychczasowi właściciele widzą, że ceny urosły, więc są skłonni sprzedać posiadane dzieła – dodaje. Malarstwo to niejedyna dziedzina, na którą warto zwrócić uwagę. Dochodowe mogą okazać się również prace z takich segmentów jak memorabilia czy plansze komiksowe. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka relacji: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 11:15 

zch


Polecane