"Salon Poezji" wypełniony twórczością Adama Zagajewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Salon Poezji" wypełniony twórczością Adama Zagajewskiego
Białystok, 9 października 2019 roku. Adam Zagajewski podczas spotkania z czytelnikami w ramach 10. Festiwalu Literackiego "Zebrane"Foto: PAP/Artur Reszko

Dziś w Warszawie odbędzie się "Salon Poezji" – wieczór poetycki organizowany już od 10 lat w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Tegoroczna odsłona, odbywająca się 97 lat po narodzinach poety, jest wyjątkowa z dwóch powodów – po raz będzie miała miejsce w Teatrze Polskim, a ponadto poświęcona będzie Adamowi Zagajewskiemu. Polski poeta, eseista i prozaik zmarł 21 marca tego roku, a przed dwoma tygodniami został pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Uczcić Zagajewskiego poetę

Celem organizatorów "Salonu Poezji" jest nieustanne przypominanie o twórczości Zbigniewa Herberta.

– Zawsze zapraszaliśmy poetów i pisarzy, żeby rozmawiali o różnych aspektach jego twórczości. Sam Adam Zagajewski, który był członkiem rady naszej fundacji od początku jej istnienia, wielokrotnie brał udział w tych wieczorach. Postanowiliśmy w ten sposób uczcić Adama Zagajewskiego jako poetę – mówiła w "Trójce przed południem" prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka.

Posłuchaj

4:17
"Salon Poezji" – wieczór poetycki w 97. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Rozmowa z Martą Dzieduszycką, cz. 1 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Adam Zagajewski i jego twórczość we wspomnieniach przyjaciół

W Teatrze Polskim w Warszawie spotkają się poeci, a zarazem przyjaciele Adama Zagajewskiego – Ryszard Krynicki, Tomasz Różycki oraz prof. Tadeusz Nyczek. Wirtualnie w wydarzeniu będą uczestniczyć również Edward Hirsch ze Stanów Zjednoczonych, Michael Krüger z Niemiec oraz hiszpańska krytyk literacka Mercedes Monmany.

 – Wybraliśmy te osoby, ponieważ w tych trzech krajach poezja Adama Zagajewskiego jest bardzo mocno obecna. Będą oni się dzielić swoimi wspomnieniami na temat Adama Zagajewskiego i jego obecności w tych krajach – wyjaśnia prezes fundacji.

Posłuchaj

7:45
"Salon Poezji" – wieczór poetycki w 97. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Rozmowa z Martą Dzieduszycką, cz. 2 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

zagajewski.jpg
Nie żyje Adam Zagajewski. Poeta, prozaik i eseista miał 75 lat

Wiemy, że Zbigniew Herbert i Adam Zagajewski bardzo się lubili i wiele ich łączyło pod względem twórczym? Co najmocniej?

– Adam Zagajewski i Zbigniew Herbert nie tylko przyjaźnili się prywatnie, ale prowadzili między sobą poetycki dialog – odpowiada Marta Dzieduszycka. – Myślę, że poezję zarówno Adama Zagajewskiego, jak i Zbigniewa Herberta cechuje uniwersalizm w spojrzeniu na świat, w rozumieniu sytuacji i uczuć człowieka, pokazywanie czytelnikom pewnych głębi naszego istnienia, których inaczej byśmy nie dostrzegli – podsumowuje.

90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - Adam Zagajewski/Fundacja Herberta

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta)
Data emisji: 26.10.2021
Godziny emisji: 11.17, 11.24

kr

Polecane