Świąteczne bryllowanie w Sandomierzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świąteczne bryllowanie w Sandomierzu
Ernest BryllFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Tegoroczne święta z powodu koronawirusa nie mogą być pełne spotkań i wydarzeń gromadzących więcej osób. Jednak dzięki pomysłowości ludzi kultury wiele się dzieje w świecie wirtualnym przy okazji świąt Bożego Narodzenia, choć nie tylko. Doskonałym przykładem jest Sandomierz.


1437584573_Zejdzmy_sie_jak_na_wilie_150 kopia 663.jpg
"Zejdźmy się jak na wilię" - świąteczna płyta Ernesta Brylla i Marcina Stycznia

Ernest Bryll nazywany jest "poetą świątecznym", gdyż święta w jego twórczości i dla niego samego są bardzo ważne. Sandomierskie Centrum Kultury zaproponowało, aby nagrywać wiersze poet o Bożym Narodzeniu, a gotowe filmiki przesyłać na adres SCK. Dzięki temu można poznawać jego twórczość budując zarazem świąteczną atmosferę.


Posłuchaj

3:44
Bożonarodzeniowe poezje Ernesta Brylla w Sandomierzu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Patronem "Bryllowania" jest sam mistrz Ernest Bryll, jeden z największych współczesnych poetów polskich. Nagrał dla nas filmik z pięknym bożonarodzeniowym przesłaniem i życzeniami. Przeczytał tez własny wiersz – mówi Marta Szpyra, pomysłodawczyni akcji z Sandomierskiego Centrum Kultury.

Poeta zwrócił uwagę, aby w zabieganiu i wielości spraw nie zapominać, nie zgubić istoty Bożego Narodzenia. – Jak mówi Pismo Święte idziemy zbudzeni przez anioła, który poderwał nas nagle., abyśmy spotkali się z czymś, co jest dla nas niepojęte, z Bogiem. Teraz się o tym zapomina: idzie się po prezenty, po... nie wiadomo po co. ale my idziemy – mówi poeta.

W sieci można już oglądać pierwsze filmiki z recytacjami wierszy Ernesta Bryla. Do akcji przyłączył się też burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec.

Ernest Bryll, legendarny polski poeta i pisarz kończy 80 lat (Jedynka)/YouTube Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Grażyna Szlęzak-Wójcik
Data emisji: 23.12.2020
Godzina emisji: 12.14

pr

Polecane