Strzelanie, survival, walka w bliskim dystansie: trwają szkolenia "Trenuj z wojskiem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Strzelanie, survival, walka w bliskim dystansie: trwają szkolenia "Trenuj z wojskiem"
Ponad 100 cywilów wzięło udział w szkoleniu "Trenuj z wojskiem" na Wojskowej Akademii Technicznej Foto: PR

Trwa bezpłatny cykl szkoleniowy "Trenuj z wojskiem". Szkolenia są jednodniowe, a w ich ramach można się nauczyć podstaw posługiwania się bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. Zaczęły się 8 października w 17 jednostkach na terenie całego kraju i potrwają jeszcze do końca listopada.

  • Jednodniowe zajęcia szkoleniowe zaczęły się 8 października i potrwają do końca listopada
  • Zajęcia szkoleniowe odbywają się w 17 jednostkach na terenie całego kraju

Przede wszystkim trzeba chcieć

– Jesteśmy na półmetku projektu Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego: za nami cztery soboty, 18 przedsięwzięć szkoleniowych, blisko dwa tysiące osób przeszkolonych. Przed nami kolejne cztery takie soboty – mówi ppłk. Artur Sak z Garnizonu Warszawa. – Mamy też informacje zwrotne: bardzo dużo maili przychodzi na skrzynki do ministerstwa, ale tez do jednostek realizujących to szkolenie, że bardzo się podobało, że się przydało. I że potrzebne jest więcej takich szkoleń – dodaje.

– Żeby skorzystać z takiego szkolenia, przede wszystkim trzeba chcieć, czyli skontaktować się do koordynatorem projektu w konkretnej jednostce wojskowej (są wyszczególnieni na stronie MON) i zgłosić akces. Można napisać maila, zadzwonić, skontaktować przez komunikator internetowy bądź portal społecznościowy. Trzeba być pełnoletnim, posiadać wyłącznie obywatelstwo polskie, podać imię, nazwisko, adres oraz konkretną jednostkę i datę szkolenia. No i przybyć do jednostki w dzień szkolenia 15 minut przed jego rozpoczęciem – zachęca rozmówca Piotra Firana. – To jest cały dzień szkolenia, ale kanapek nie trzeba zabierać: wojsko zapewnia wyżywienie w czasie szkolenia. W zależności od jednostki jest to grochówka, bigos, ale z najlepszym odbiorem spotyka się kiełbasa z ogniska. To ognisko podsumowuje wszystko: jest możliwość rozmowy z instruktorami, dopytania się, uszczegółowienia różnych kwestii – wskazuje.

Podstawowe umiejętności wojskowe

Szkolenie przebiega od godz. 8 do godz. 16. i obejmuje kilka modułów. – Przede wszystkim podstawowe umiejętności wojskowe: posługiwanie się bronią. Uczymy podstawowych zasad działania, jak rozłożyć i złożyć broń oraz oczywiście strzelania. Do nauki strzelania wykorzystujemy symulatory i trenażery strzelań – opowiada Trójkowy gość. – Wiadomo, że dla żołnierza najważniejsze jest oddanie strzału amunicją ostrą na strzelnicy: to tak naprawdę weryfikuje umiejętności. Jednak taki symulator pozwala na co dzień doskonalić i szlifować umiejętności strzeleckie, zgrywać drużynę, pluton w prowadzeniu ognia – tłumaczy.

Walka wręcz, nauka strzelania, pierwsza pomoc. Byliśmy na szkoleniu dla cywilów "Trenuj z wojskiem"/YouTube Polskie Radio

Umiejętność przetrwania i walki w bliskim dystansie

– Zwracamy szczególną uwagę na umiejętność przetrwania w terenie trudno dostępnym, bez środków łączności, telefonu, GPS-u czyli – survival. Uczymy zbudować tymczasowe schronienie, rozpalić ognisko, odfiltrować wodę z rzeki czy sadzawki – wylicza ppłk. Sak. – Uczymy również podstaw walki w bliskim dystansie: to także jest ważne, może się przydać ludziom w normalnym życiu do samoobrony – dodaje.

Przeczytaj także

Posłuchaj

10:23
Trwają szkolenia "Trenuj z wojskiem" (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi:
 Piotr Firan
Gość:
ppłk. Artur Sak (Wojsko Polskie, Garnizonu Warszawa)
Data emisji:
4.11.2022
Godziny emisji:
11.16, 11.24

pr

Polecane