Nauka przetrwania, walki i udzielania pomocy w programie "Trenuj z wojskiem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nauka przetrwania, walki i udzielania pomocy w programie "Trenuj z wojskiem"
zdj. ilustracyjneFoto: Twitter/Terytorialsi

Rusza nowy, bezpłatny program "Trenuj z wojskiem". W jego ramach będzie można się nauczyć podstaw posługiwania się bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. Szkolenia będą jednodniowe i bezpłatne. Zaczynają się 8 października w 17 jednostkach na terenie całego kraju.

  • "Trenuj z wojskiem" to nowy program MON. Jednodniowe, bezpłatne szkolenia będą prowadzone w 17 jednostkach na terenie całego kraju
  • Szkolenia odbywać się będą w październiku i listopadzie w weekendy. Chętni muszą się zarejestrować przynajmniej dzień przed rozpoczęciem szkolenia

Rośnie zainteresowanie obronnością 

– To ciekawy pomysł, bo obserwujemy duży wzrost zainteresowania nauką strzelania i szeroko rozumianą obronnością. Każdy, kto zdecyduje się na takie jednodniowe szkolenie, może się przynajmniej zapoznać ze sprzętem, jaki posiadają jednostki wojskowe – mówi instruktor strzelectwa Mariusz Marek z klubu KSS Patron. – Wiadomo, że po takim jednym dniu nie będziemy żołnierzami, ale będziemy wiedzieć, czym żołnierze mogą nas bronić, w jaki sposób i jak są przygotowani – wskazuje.

Nauka praktyczna na strzelnicy i w terenie

– Oczywiście nie jesteśmy tutaj, aby straszyć, natomiast zawsze warto doskonalić swoje umiejętności, poznać rzeczy, z którymi do tej pory styczności nie mieliśmy. Tutaj naprzeciw wychodzi Wojsko Polskie i Ministerstwo Obrony Narodowej – dodaje Maciej Saran, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Puławach.

– To szkolenie ma na celu nauczyć osoby posiadające polskie obywatelstwo w wieku od 18 do 65 lat podstaw posługiwania się bronią, strzelania, walki wręcz, a także jak przetrwać w terenie i udzielać pierwszej pomocy. Takie szkolenie jest bezpłatne, gwarantujemy wyżywienie – zapewnia starszy chorąży sztabowy Marcin Chruścicki, p.o. szef sekcji wychowawczej Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie. – Zajęcia będą się obywać w formie praktycznej. Młodzi ludzie, jak i ci starsi pierwszy raz spotkają się z bronią, z nauką przyjmowania postaw strzeleckich, celowania, strzelania. Pozostałe zajęcia odbędą się na poligonie, gdzie instruktorzy nauczą maskowania, orientowania się w terenie bez GPS-u – tłumaczy.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:17
Rusza bezpłatny program "Trenuj z wojskiem" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Grabczak
Data emisji: 30.09.2022
Godzina emisji: 16.53

pr/kor

Polecane