Pytanie o niepewną przyszłość: międzynarodowy Festiwal Przestrzeń Słowa

Jednym festiwalom pandemia podcięła skrzydła, przyhamowała je, inne właśnie w tym czasie powstały. Przykładem może być międzynarodowy Festiwal Przestrzeń Słowa, którego druga edycja odbywa się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu. 10 dni, siedem ekscytujących wydarzeń, w których słowo przenika się z dźwiękiem, obrazem, happeningiem, a wszystko pod hasłem "Nieznane".

Pytanie o niepewną przyszłość: międzynarodowy Festiwal Przestrzeń Słowa

Jednym z gości Festiwalu Przestrzeń Słowa jest Ewa Lipska

Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

  • Druga edycja międzynarodowego Festiwalu Przestrzeń Słowa odbywa się w dniach 20-29 października pod hasłem "Nieznane"
  • Festiwal Przestrzeń Słowa to siedem interdyscyplinarnych wydarzeń literacko-muzycznych, podczas których wystąpi 32 znakomitych artystów: pisarzy, poetów, muzyków i tłumaczy. Wstęp na poszczególne spotkania i koncerty jest bezpłatny

Wielowątkowość i interdyscyplinarność

Festiwal obfituje w elektryzujące wydarzenia oraz znakomitych artystów. Pośród zaproszonych gości znalazła się wybitna poetka Ewa Lipska (sobota, 29 października) oraz znakomity angielski pisarz, poeta i krytyk sztuki Rod Mengham (wtorek, 25 października). Wyjątkowym momentem będzie zapewne koncert legendarnej formacji Variété, któremu towarzyszyło będzie spotkanie z liderem i wokalistą grupy, a jednocześnie znakomitym poetą, Grzegorzem Kaźmierczakiem (piątek, 28 października). – Ideą festiwalu jest wielowątkowość, interdyscyplinarność: sytuacja, kiedy słowo przenika się z dźwiękiem, obrazem, z happeningiem, ale także z zadumą: z głęboką, istotną rozmową – definiuje Bartłomiej Majzel organizator międzynarodowego Festiwalu Przestrzeń Słowa.

Jacy są dzisiejsi songwriterzy?

Wyjątkową okazją zmierzenia się z przebogatą tradycją songwriterów i songwriterek będzie spotkanie przebiegające pod prowokacyjną nazwą "Songwriterzy, poeci czy nudziarze?". – Scena songwriterska, zwłaszcza ta w Stanach Zjednoczonych, która jest najciekawsza, rodzi zarówno songwriterów, którzy są znakomitymi poetami, których teksty znaczą coś także literacko, jak i tych, którzy bardziej tworzą piosenki, które, jeśli przeczytamy tłumaczenie tekstu, to nie ma tam za bardzo na czym zawiesić ucha poza ewentualnie muzyką – mówi Trójkowy gość. Dyskusja zwieńczona zostanie koncertem fenomenalnego brytyjskiego songwritera Luke’a De-Sciscio, którego tegoroczny album "The Banquet" podbija od kilku miesięcy serca brytyjskich krytyków oraz publiczności. – Krytycy piszą o nim, że to absolutne objawienie sceny brytyjskiej, a bodajże "The Guardian" napisał, że Luke De-Sciscio to obecnie najwybitniejszy songwriter Wielkiej Brytanii – zachęca. 

Luke De-Sciscio "The Banquet" (in G#) [Official lyric video]/YouTube Luke De-Sciscio


Od bliskości ku nieznanemu…

– O ile pierwsza, poniekąd pandemiczna edycja odbywała się pod hasłem "Bliskość", bo tej bliskości wówczas najbardziej nam brakowało, to ta obecna odbywa się pod hasłem "Nieznane". Pytamy o niepewną przyszłość, o nieznane, które się wyłoni z tego świata chwiejącego się na naszych oczach, który pęka, rozpada się na kawałki: wojna na Ukrainie, pandemia, kryzys klimatyczny, wiele różnych niepokojących zjawisk ekonomicznych – wylicza rozmówca Katarzyny Cygler. – Cała festiwalowa opowieść ociera się o spojrzenie w przyszłość i o to, co wyłoni się, kiedy te punkty, na których opierał się cały dotychczasowy świat, rozjadą się. I nie wiadomo, jakie nowe formy powstaną…

Przeczytaj także:


Trwa druga edycja międzynarodowego Festiwalu Przestrzeń Słowa (trójka do trzeciej)
5:43
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Bartłomiej Majzel (organizator międzynarodowego Festiwalu Przestrzeń Słowa)
Data emisji: 24.10.2022
Godzina emisji: 14.19

pr/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.