Poznasz wynagrodzenie, nim rozpoczniesz rozmowę o pracę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznasz wynagrodzenie, nim rozpoczniesz rozmowę o pracę
Dzisiaj kandydat na dane stanowisko często poznaje swoje wynagrodzenie dopiero na końcu procesu rekrutacyjnego. Nowa dyrektywa ma to zmienićFoto: shutterstock.com

Trwają prace nad unijną dyrektywą, która zmusi pracodawców do podania w ogłoszeniach o pracę widełek wynagrodzenia oraz średnich zarobków osób na podobnych stanowiskach. Jaki jest tego cel i jak te przepisy mają pomóc pracownikom?

  • Dzisiaj kandydat na dane stanowisko często poznaje swoje wynagrodzenie dopiero na końcu procesu rekrutacyjnego. Nie ma także informacji, ile zarabiają osoby na podobnych stanowiskach w tej firmie
  • Nowa dyrektywa ma także usunąć nierówności w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Widełki płacowe rozwiążą problem

– Jeżeli te przepisy wejdą w życie, pracodawcy będą mieli obowiązek ujawniać, jakie jest oferowane wynagrodzenie na stanowisku pracy, na które aplikujemy. Obecnie takiego obowiązku nie ma i to jest tylko dobra praktyka firm: mniejszość ogłoszeń pracy wskazuje wysokość oferowanego wynagrodzenia – mówi adwokat Michał Włodarczyk. – Po wejściu w życie tych przepisów to będzie obowiązek i pracodawcy będą musieli ujawnić bądź konkretne wynagrodzenie, bądź przynajmniej widełki płacowe. Te widełki muszą się opierać na w miarę obiektywnych i neutralnych ze względu na płeć przesłankach. Pracodawcy będą musieli ujawnić tę informację bądź w ogłoszeniu pracowym, bądź przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną z kandydatem – tłumaczy.

– Mamy wiele takich sytuacji, że rekrutacja się kończy, a pracodawca jest zaskoczony, że osoby, które wybrał, zrezygnowały. Po prostu dowiedziały się, na samym końcu procesu rekrutacyjnego, ile będą zarabiać – opowiada Łukasz Komuda, ekspert do spraw rynku pracy. – Kiedyś takie zjawisko nie występowało, teraz się pojawia. Tracimy za dużo czasu jako gospodarka na to, żeby obsadzać brakujące miejsca pracy. Te widełki płacowe mogłyby ten proces usprawnić – wskazuje.

Przeczytaj także


Kobieta i mężczyzna bez różnicy w płacach

– Pracodawcy, którzy będą zatrudniali co najmniej 50 pracowników, będą musieli ujawniać, np. na swojej stronie internetowej, jakie są różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Jeżeli taka luka placowa będzie wynosiła co najmniej 2,5 procent, będą musieli wskazać, czy jest ona oparta na jakichś obiektywnych przesłankach – wyjaśnia Michał Włodarczyk. – Jeżeli nie, pracodawcy będą musieli wdrożyć pewne działania naprawcze – dodaje.


Posłuchaj

3:13
UE zmusi pracodawców do ujawniania pensji przed rozpoczęciem rekrutacji? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 7.06.2021
Godzina emisji: 7.19

pr

Polecane