Gap year – nowy trend wśród polskich maturzystów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gap year – nowy trend wśród polskich maturzystów
Moda na gap year dotarła także do PolskiFoto: Shutterstock/Personal Belongings

Do Polski dotarł popularny wśród zachodniej młodzieży trend: gap year. Tym terminem określa się okres (niekoniecznie rok) przerwy pomiędzy etapami życia. Czy rzeczywiście jest to czas na poznanie siebie i swoich potrzeb czy po prostu roczna ucieczka przed dorosłym życiem?

  • Na Zachodzie najbardziej popularny jest gap year pomiędzy maturą a studiami, podczas studiów bądź zaraz po ich ukończeniu. Jednak można go urządzić przed małżeństwem, zmianą pracy bądź narodzinami dziecka.
  • O pomyśle na gap year warto porozmawiać z rodzicami. To może być dla nich duże zaskoczenie, ale też mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Koniec z planowaniem, szukam możliwości

– W najmłodszym pokoleniu na rynku pracy ten model dominuje. Nie zawierzamy kariery organizacji, nie myślimy o tym, że ta organizacja ma nam wyznaczyć jakąś ścieżkę: ja sam myślę o tym, co chcę robić, co mi sprawia przyjemność. Szukam możliwości – mówi psycholog pracy dr Agnieszka Czerw z Uniwersytet SWPS.

– Całkowicie odchodzimy od dokładnego planowania ścieżki kariery: gdzie będę za 5, 10, 20 lat. Świat się po prostu za bardzo i za szybko zmienia – dodaje Elżbieta Krokosz, master coach. I wyjaśnia: – Kiedyś to było jak drabina: jak się zrobiło jedno, to się doszło do określonego miejsca. Teraz to bardziej park linowy: trzeba czasem skoczyć w bok, czasem na dół, a czasem do góry.

Nie rekomenduje jednak robienia sobie gap year: – Czego chcemy od życia, dowiadujemy poprzez życie, nie poprzez to, że robimy sobie rok przerwy: siedzę, czekam i rozkminiam. Musimy wejść do różnych rzek, żeby odkryć, czego naprawdę chcemy – tłumaczy.


Posłuchaj

3:11
Gap year: dobry pomysł czy ucieczka przed dorosłością? cz. 1 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Po pandemii iść na całość

– Kiedy rozmawiam z dzisiejszą młodzieżą, to słowem kluczem jest "samostanowienie". Mam wrażenie, że to jest pokolenie, które bardzo pragnie realizować swoje marzenia i podejmować suwerenne decyzje – mówi Karolina Magiera, terapeutka, edukatorka i nauczyciel​ka. – Jednak czas, kiedy najbardziej eksplorujemy świat, kiedy poznajemy go wszystkimi zmysłami, czyli liceum, został im odebrany. Zostali wciśnięci w ramy i ograniczenia, a powodem była oczywiście pandemia – wskazuje.

– I w tym momencie, kiedy mogą podejmować samodzielne decyzje, chcą iść na całość – dodaje.

Przeczytaj także


Trudny moment: rozmowa z rodzicami

– Taka decyzja o gap year może przynieść bardzo wiele korzyści młodemu człowiekowi. Jednak trzeba do tego podejść bardzo świadomie, pragmatycznie dojrzale: wtedy wykorzystamy go na maksa. I to może być moment, kiedy odnajdujemy siebie i odpowiadamy na pytania, które gdzieś tam są w nas – tłumaczy Trójkowy gość.

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna składowa tej sytuacji: rodzice. Zazwyczaj mają jakieś plany, a przynajmniej wyobrażenia na temat przyszłości swojego dziecka. Jak z nimi o tym porozmawiać? – Na pewno nie powinno się rodziców zaskakiwać. Warto raczej ich przygotować, bo często jest to dla nich ogromny szok – radzi młodym ludziom terapeutka. – Z kolei rodzice nie powinni się nastawiać, że przekonają pociechę, aby poszła ścieżką, jaką sami jej wymyślili. Bądźmy otwarci na argumenty dzieci, słuchajmy ich uważnie – apeluje.


Posłuchaj

7:28
Gap year: dobry pomysł czy ucieczka przed dorosłością? cz. 2 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Szymon Miron
Gość: 
Karolina Magiera (terapeutka, edukatorka, nauczyciel​ka)
Data emisji: 17.05.2022
Godziny emisji: 7.21, 8.09
pr

Polecane