Wirtualna strzelnica i symulator lotów dla przyszłych żołnierzy. Projekt MON "Strzelnice w powiecie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wirtualna strzelnica i symulator lotów dla przyszłych żołnierzy. Projekt MON "Strzelnice w powiecie"
Wirtualna strzelnica i symulator lotów w zespole szkół w Gościnie powstały w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnice w powiecie"Foto: shutterstock.com

W Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie (woj. zachodniopomorskie) stanęły wirtualna strzelnica oraz symulator lotów. To wszystko w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnica w powiecie" dla zdobywających tam wykształcenie uczniów klas o profilu mundurowym.

  • Wirtualna strzelnica oraz symulator lotów są dostępne od niedawna w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie, w którym działają klasy o profilu mundurowym.
  • Symulator lotów i strzelnica powstały w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnice w powiecie". – Ministerstwo Obrony Narodowej bardzo dobrze postępuje, wspierając szkoły i zachęcając kadrę pedagogiczną do tworzenia klas specjalistycznych – mówi Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Symulator lotów i wirtualna strzelnica częścią bazy dydaktycznej

Wirtualna strzelnica oraz symulator lotów są dostępne od niedawna w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie, w którym działają klasy o profilu mundurowym. Jak zwraca uwagę podporucznik Patrycjusz Kwartnik, są one częścią już bardzo rozbudowanej bazy dydaktycznej.

 Symulator lotów pozwala pokazać uczniom nie tylko, jak działa samolot i jak się nim steruje, ale też zgłębić takie tajniki jak procedury podejścia do lądowania oraz zasady działania urządzeń radionawigacyjnych, które każdy absolwent i technik lotniskowych służb operacyjnych powinien znać.

– Wirtualna strzelnica to wyjątkowa rzecz. Oddaliśmy do użytkowania pokój, gdzie w warunkach prawie identycznych jak bojowe, mając broń bardzo podobną do oryginalnej, uczniowie mogą wykonywać treningi strzeleckie. Możemy symulować różne warunki – możemy być w lesie, w pomieszczeniach zamkniętych, na pustyni – starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski.

Posłuchaj

3:55
Projekt Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnice w powiecie". Wirtualna strzelnica oraz symulator lotów w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wirtualna strzelnica jest uzupełnieniem powstałej wcześniej sportowej czterostanowiskowej strzelnicy. – Uczniowie, którzy przychodzą, chcą nie tylko ukończyć Liceum Ogólnokształcące, ale chcą też uzyskać certyfikat mówiący o kwalifikacjach mundurowych. Dzięki temu dostanie się do służb mundurowych jest łatwiejsze  mówi dyrektor Zespołu Szkół im. Macieje Rataja w Gościnie Kalina Szulc-Tkacz.

Ministerstwo Obrony Narodowej z projektem "Strzelnica w powiecie"

Zarówno symulator lotów, jak i strzelnica powstały w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnice w powiecie". Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, twierdzi, że w Polsce gotowość założenia munduru żołnierza jest bardzo wysoka.

– Nasze Ministerstwo Obrony Narodowej bardzo dobrze postępuje, wspierając szkoły i zachęcając kadrę pedagogiczną do tworzenia klas specjalistycznych. Wojsko jest popularyzowane i otrzymuje kandydatów do szkół oficerskich i podoficerskich, bardzo profesjonalnie przygotowanych przez szkoły. W tej chwili młodzi mają możliwość rozwijania swoich umiejętności za granicą. Dzięki temu, że jesteśmy członkami NATO, żołnierze od szeregowego do generała mają bliskie kontakty z naszymi sojusznikami, możliwość kształcenia się na naszych akademiach na Zachodzie, wymiany, wspólne wyjazdy, misje stabilizacyjne. To naprawdę bardzo szacowny zawód. 

Strzelnice w powiecie – nowy program MON/Ministerstwo Obrony Narodowej

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jarosław Banaś
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 8.19

kr

Polecane